99 Luftballons – niemiecki protest-song

Singiel 99 Luftballons niemieckiej grupy Nena miał premierę w 1983 roku, natomiast rok później powstała jego anglojęzyczna wersja. Utwór szybko znalazł się na szczytach list przebojów jako charakterystyczny protest-song, opisujący absurdalną, zimnowojenną sytuację i nieustanne zagrożenie atakiem atomowym w dość charakterystyczny sposób: oto 99 balonów wzięto pomyłkowo za zagrożenie – zestrzelono je, co było pretekstem do powstania światowego konfliktu, który trwał 99 lat i zniszczył planetę, w którym nie ma już zwycięzców, ministrów, odrzutowców – pozostał tylko świat w gruzach.

Pomysł na ten utwór zrodził się w głowie gitarzysty grupy Nena, Carlo Kargesa, który podczas koncertu The Rolling Stones w Berlinie Zachodnim zauważył, jak w powietrze są wypuszczane balony. Zaczął się zastanawiać, co mogłoby się stać, gdyby przeleciały one nad murem berlińskim do radzieckiej części podzielonych Niemiec.

Członkowie zespołu nie byli specjalnie zadowoleni z anglojęzycznej wersji o tytule 99 red baloons, ponieważ była ona zbyt upoetyczniona, przez co straciła moc płynącą z bezpośredniego przekazu.