O.S.T.R „Ballada o Roju”


O.S.T.R czyli właściwie Adam Ostrowski, czołowy polski raper i producent muzyczny. Ma na swoim koncie jedne z najważniejszych kawałków polskiej sceny hip-hop. Porusza istotne kwestie społeczne, patriotyczne, polityczne, które dotyczą nas wszystkich.
Jednym z właśnie takich (istotnych) piosenek, jest zdecydowanie „Ballada o Roju”. Raper zdecydował się nagrać ją do filmu pt.: „Historia Roja” – filmu fabularnego o żołnierzach wyklętych. Nie jest tajemnicą, że Ostrowski często lubi podejmować w swoich utworach tematykę trudną, bolesną, skłaniającą do refleksji. Ten numer to jak sam tłumaczy: hołd.
Artysta o swoim utworze mówi tak: „Jako Polacy, jako naród przez wiele lat uciśniony powinniśmy mieć w pamięci, że ktoś walczył o naszą wolność”. Jest więc jasne, że O.S.T.R to nie tylko gwiazda dużego formatu, ale człowiek, chcący zwrócić uwagę na istotne kwestie społeczne, a czasami nawet skłonić do zatrzymania się na moment i przypomnienia sobie, co w życiu ważne.
Raper w jednym z wywiadów wyznał, że przede wszystkim chce oddać cześć swoim dziadkom, którzy również walczyli o to, by teraz mógł normalnie żyć. Podkreśla, że swój utwór stworzył z czystego szacunku. Po tych słowach widać, że to bardzo istotny temat dla artysty i właśnie dlatego, zdecydował się nagrać taką piosenkę na rzecz filmu.