Dziewięć milionów rowerów

         Katie_Melua_at_Wrightegaarden,_Norway_05Katie Melua-  z pochodzenia Gruzinka mieszkająca w Wielkiej Brytanii ma na swoim koncie miliony sprzedanych płyt. Sama o swojej karierze mówi: ” Byłam realistką, więc uważałam, że to niemożliwe, abym odniosła sukces w branży muzycznej. To nie wydaje się realne. Ale w wieku 15 lat zaczęłam pisać piosenki. Tak bardzo kochałam muzykę, że nie obchodziło mnie, czy odniosę sukces, czy nie, po prostu chciałam to robić. Nie wiedziałam jeszcze, czy będę śpiewać, ale chciałam przynajmniej komponować, produkować, pracować z innymi artystami. Kiedy mój pierwszy album odniósł sukces, byłam bardzo zaskoczona, podobnie jak ludzie, z którymi pracowałam”. 

Prawdziwą sławę przyniósł jej jednak drugi album z 2005 roku  zatytułowany Piece by Piece. Pierwszym singlem promującym owy album został utwór „Nine Million Bicycles”, który,jak dziś wiemy- osiągnął ogromny sukces na całym świecie, zostając uznanym m.in. przez czytelników magazynu Watch and Listen największym przebojem w historii muzyki. 

W jednym z wywiadów powiedziała: „Chyba każdy artysta ma to samo pragnienie: aby tworzyć muzykę, która pozostanie, gdy jego już dawno nie będzie. Jesteśmy śmiertelni, możemy pożyć sto lat. Czasem jednak rzeczy, które tworzymy mogą zapewnić nam namiastkę nieśmiertelności. Cudownie byłoby stworzyć muzykę, która przetrwa wiele lat.” To właśnie pragnienie wokalistki sprawiło, że udało się stworzyć piosenkę, która ma szansę rzeczywiście być zapamiętana przez wiele kolejnych pokoleń. 

Co jednak natchnęło Katie do stworzenia tak oryginalnego tekstu piosenki? Jak to zwykle bywa- dość oczywista historia..

Przed powstaniem drugiej płyty brytyjsko-gruzińsko-radziecka piosenkarka razem ze swoim przyjacielem, a także menadżerem-udała się w podróż do Chin. W trakcie zwiedzania Pekinu, tłumacz, który oprowadzał parę po mieście stwierdził, że: „Podobno jeździ tutaj ponad 9 milionów rowerów”. I ot tak, po prostu, powstał mega przebój!