Wild Dances Rusłany

Nostalgicznie: „Wild Dances” Rusłany zwyciężyły na pieśniarskim konkursie Eurowizja – 2004.

Flickr_-_proteusbcn_-_Eurovision_Song_Contes_2004_-_Istambul_(36)_cropped

12 lat temu, Rusłana Łyżyczko na zawsze wpisała swoje imię w historię jak ukraińskiej muzyki, tak i Eurowizji, zdobywszy  zwycięstwo w konkursie, co odbywał się w Stambule(Turcja).

Zaledwie drugi rok z rzędu Ukraina brała udział w konkursie- i już zwycięstwo. Piosenka Wild Dances otrzymała 280 punktów na Eurowizji i zrobiła z Rusłany gwiazdę pierwszej wielkości na Ukrainie. Pieniądze dla uczestnictwa w konkursie piosenkarka znalazła sama. Mówiła, że oddała wtedy wszystko, co miała- nawet własne mieszkanie. I – dosięgła swojego, zabezpieczywszy Ukrainie prawo do przeprowadzenia Eurowizji- 2005.

Wild Dances – to współczesne pojednanie dawnich etnicznych  hutsulskich motywów(rytmów i tańców) i nowych gatutków pop  i rock-muzyki. Piosenka wtedy brzmiała na wszystkich rozgłośniach i kanałach telewizyjnych nie tylko na Ukrainie, ale i po całej Europie. Tego też roku jej nadano poczesny tytuł artystki „Ludowa Ukraina”. Rusłana staje się doradcą do spraw młodzieży na zasadach społecznych premiera Ukrainy. Poziom sprzedaży albumu Rusłany „Dzikie tańce” na Ukrainie dosięgł  200 000 licencyjnych kopii. Za album „Wild Dances” Rusłana zdobyła nagrodę „World Music Awards”, w ramach której była po raz pierwszy wprowadzona nominacja „World Best Selling Ukrainian Artist”. 2004 r. Rusłana została „Człowiekiem roku” i otrzymała premię „Prometeusz-prestiż” za zwycięstwo w nominacji „Artysta roku”. Jesienią 2004 roku bierze aktywny udział w „Pomarańczowej rewolucji”, a na wiosnę 2006 roku staje się Ludowym Deputowanym Ukrainy.