Eminem Lose Yourself

Lose Yourself- jeden z najbardziej charakterystycznych utworów Eminema, a właściwie Marshalla Bruce’a. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim filmowi 8 Mila. Wracając do jego utworu, należy jednak podkreślić istotę słów, a co za tym idzie niezwykły przekaż.

Singiel ten bardzo długo zajmował pierwsze miejsce na listach przebojów w Wielkiej Brytanii oraz USA. Warto wspomnieć również o innym wyróżnieniu z roku 2004, utwór znalazł się na 166 miejscu piosenek wszechczasów magazynu ,,Rolling Stone”. Dlaczego ten utwór jest tak niezwykły?  Łączy kilka pojedynczych, przeplatających się historii w jedną, spójną.

W w.w. filmie piosenkę tę komponuje Rabbit- główny bohater 8 Mili. Opowiada on o przewrotnym życiu, problemach, biedzie i walce z przeciwieństwami losu. Dla głównego bohatera muzyka staje się jedyną odskocznią od okrutnego życia.

Już na wstępie autor stara się nawiązać bezpośrednią relację ze słuchaczem

,, Look, if you had one shot, or one opportunity
To seize everything you ever wanted, in one moment”

Pierwsze wersy wzbudzają zainteresowanie u odbiorców, zmuszają do refleksji.

Niezwykły tekst utworu znajduje swoje odzwierciedlenie w biografii Eminema, który już jako młody chłopak był prześladowany, a w roku 1983 został brutalnie pobity. Śmierć wujka (dwa miesiące starszego), który wprowadził go w świat muzyki również odcisnęła piętno na jego duszy. Tuż po pogrzebie rzucił się w wir pisania. Między innym o tym traumatycznym przeżyciu wspomina w swoim utworze.

You better lose yourself in the music
The moment, you own it, you better never let it go

Jeśli krótko podsumować tematykę utworu, to najprościej można ją przedstawić za pomocą słów: ,,bezradność, przemijalność i utrata”.  Piosenka nie jest jednak czarna i załamująca, odnajdziemy tam fragmenty wnoszące nadzieję i wiarę w nasze głowy.

Słowa padające pod koniec utworu:

,,Success is my only motherfuckin’ option”

Powinny stać się mottem życia każdego człowieka.

https://www.youtube.com/watch?v=_Yhyp-_hX2s

 

Staje się inspiracją dla innych: