Mapa czterech stron Wchodu

Usiądź wygodnie w fotelu. Włóż słuchawki na uszy i zamknij oczy. Jeśli jeszcze tego nie wiesz, to zdradzę Ci, że właśnie wybieramy się w daleką podróż na Wschód. Spokojnie, nie pakuj plecaka ani wygodnych butów. O paszporcie też zapomnij, nie będzie Ci potrzebny. Nie musisz kupować żadnych biletów. Wystarczą słuchawki i Twoje zamknięte oczy. Wystarczy muzyka i miarowy rytm kroków Twojego serca.

W eskapadę po wszystkich czterech stronach Wschodu wyruszamy w towarzystwie grupy Dikanda. To dźwięki ich pieśni przeniosą nas w samo serce ukraińskiego stepu, porwą do żywiołowego, bałkańskiego tańca, ukołyszą rzewną żydowską pieśnią. To ich melodie obudzą w nas uśpionego, słowiańskiego ducha lub porwą wraz z muzyką i wiatrem dalej, hen na Wschód pełen tajemnic i egzotyki, i jeszcze dalej w mrok i majestat orientalnej, hinduskiej świątyni. Czy jesteś gotów, by wyruszyć w tę przygodę?

Już od dwudziestu lat Dikanda tworzy coś, co sami członkowie zespołu określają mianem muzyki czterech stron Wschodu. Zaczęło się od prostych bałkańskich pieśni ludowych, które wkrótce popchnęły muzyków do kolejnych muzykologicznych eksperymentów. Zespół odwołuje się do tradycji i ludowości, wsłuchuje w echo etnicznych brzmień z rożnych zakątków świata. Dikanda to grupa niebanalnych osobowości, które zdają się kochać muzykę świata, pragną być jej ambasadorami, dzielić się nią i bawić. Ich albumy wypełnione są po brzegi różnorodnością i aż kipią od bogactwa światowych kultur.

Twórczość zespołu Dikanda to nie tylko inspiracja tradycją i muzyczna archeologia, ale także autorskie kompozycje, niezmiennie cechujące się wielką wirtuozerią i uduchowieniem. Na szczególną uwagę zasługuje wielość muzycznych środków artystycznego wyrazu i całkowity brak ograniczeń. Członkowie grupy od początku podkreślali swą indywidualność, umykali przed sztywnymi ramami gatunku czy artystyczną szufladą. Być może właśnie dlatego pokusili się o stworzenie własnego języka, Dikandish, łączącego języki wschodu i narzecza całego świata. Dzięki temu nawet folkowe covery nabierają świeżości, stają się tajemnicze i egzotyczne, znów mogą być odkrywane.

Po wielu latach nieprzerwanej działalności zespół stał się jedną z czołowych grup folkowych w Polsce, znaną i docenianą również poza granicami naszego kraju. Już od dwóch dekad Dikanda tworzy swoje własne, muzyczne światy, maluje je przed nami zapraszając do wspólnej podróży.

Czy jesteś gotów, by wyruszyć w tę przygodę?