Dlaczego mam Cię tylko w snach?

„Sen o Victorii”myślę, że większość z nas zna piosenkę Dżemu pod tym tytułem. Ale czy zastanawialiście się co tak naprawdę Rysiek Riedel miał na myśli? I nie, nie chodzi tutaj o żadną dziewczynę o imieniu Wiktoria.

Piosenka powstała w roku 1991r. i pochodzi z płyty „Detox”. Słowa napisał Ryszard Riedel, muzykę zaś skomponował Paweł Berger. „Sen o Victorii” to piękna, subtelna piosenka. Choć tak naprawdę Victoria oznacza zwycięstwo, w tej piosence występuje jako synomin słowa wolność. Pojawia się również pytanie skierowane do niej:

O Victorio, moja Victorio!

Dlaczego mam Cię tylko w snach?

Wolności moja, Ty Victorio!

Opanuj w końcu cały świat”.

Mężczyźnie brakuje tej wolności. Śpiewa o tym co mu się śniło, czego pragnie. Tylko w taki sposób może stanąć twarzą w twarz ze swoją wymarzoną Victorią.

Jest to oczywiście jedna z dwóch hipotez, która mówi o tym, że ów mężczyźnie brakuje wolności w państwie. Wtedy jarzmo komunizmu powoli opuszczało Polskę, ale inne państwa wtedy jeszcze nie mogły mówić, że są „wolne”.

Druga hipoteza dotyczy samego Ryśka. Dla niego wolność mogła oznaczać to, iż sam jej potrzebuje. Dostrzegł problem z jakim się mierzył, a mianowicie narkomanią, w której tkwił po same uszy. Nie mogąc poradzić sobie z tym śpiewał i marzył o Victorii=Wolności, z którą pragnął wziąć ślub, czyli być z nią i być wolnym od narkotyków. Niestety nie udało mu się to zmarł w roku 1994r.

Dla mnie samej ta piosenka jest hymnem o wolności. Często jej słucham podczas podróży. Dla wielu ludzi Rysiek pozostanie wokalistą niezapomnianym. Dużo jego piosenek ma charakter autobiograficzny. Jestem też pewna, że sporo osób potrafi wymienić chociażby jedną piosenkę Dżemu. Te piosenki są szczere, płynące prosto z serca. A „Sen o Victorii” to dla niejednych myślę walka o lepsze jutro.

Na szczęście Rysiek ze swoim snem do dzisiaj pozostaje w pamięci ludzi nieśmiertelny. Na sam koniec zostawiam Was z dwoma coverami tej piosenki, choć jest ich wiele, wiele więcej…

Lemon:

Cree i Małgorzata Ostrowska: