Listopadowy deszcz

Każdy z nas choć raz w życiu słyszał utwory takie jak : „Paradise City” czy „Sweet Child O’Mine”.

Mało który zespół może pochwalić się tak ogromną armią fanów jak Guns N’Roses.

Ten amerykański zespół hardrocowy założony został w Los Angeles w 1985r. i zawsze wyróżniał się oryginalnym składem i kompozycją.

Znalezione obrazy dla zapytania gunroses

 

 

Pierwszy album studyjny, zatytułowany Appetite for Destruction, ukazał się w sprzedaży 21 lipca 1987.

W Stanach Zjednoczonych pierwszym singlem promującym album był „Welcome to the Jungle”. Utwór opowiada o Los Angeles, lecz teledysk nakręcony został w Nowym Jorku.
Członkowie zespołu szukają inspiracji do swoich tekstów w każdej wolnej chwili, a każdy utwór niesie ze sobą ważny przekaz i jest związany z wydarzeniami z życia zespołu.  Tak też było w przypadku „Welcome to the Jungle”, do którego słów inspiracją było również zdarzenie z Nowego Jorku – Rose z przyjacielem wysiadając z autobusu, nagle usłyszeli bezdomnego człowieka, który miał krzyknąć do nich, że przybyli do dżungli i zaraz zginą.

Jedną z najciekawszych historii  powstawania tekstów, jest niewątpliwie ta związana z piosenką pt. „November Rain” wydaną w 1991r.

Utwór składa się z trzech partii solowych gitarzysty Slasha, które wspierane są przez orkiestrę symfoniczną oraz  Axla Rose’a na fortepianie. Piosenka znajduje się na pierwszej płycie podwójnego albumu grupy – Use Your Illusion.

Teledysk pokazuje Axla Rose’a oraz jego ówczesną dziewczynę Stephanie Seymour, którzy biorą ślub kościelny.

Na początku filmu widzimy jak późnym wieczorem wokalista Guns n’Roses po odpaleniu papierosa, bierze środki nasenne, po czym kładzie się spać. Następnie ukazuje nam się zebrana w operze widownia i zespół, który rozpoczyna utwór.

Na chwilę przenosimy się na kalifornijską pustynię i widzimy osamotniony wiejski kościół, w którym Axl gra na pianinie, a  przez moment nad jego głową zbierają się metaforyczne czarne chmury.

Pierwsza zwrotka opowiada o miłości, która jednak jest powstrzymywana przez lęk,niepokój oraz brak zaufania.

W kolejnym ujęciu ukazuje się piękny miejski kościół, tym razem pełen gości zaproszonych na uroczystość zaślubin. Panna młoda -Stephanie,  przy ołtarzu spotyka Axla – Pana Młodego.

Podobny obraz

Wszystko wydaje się być mocno wyidealizowane i wręcz przesłodzone, wraz z następną zwrotką przenosimy się do baru, w którym przesiaduje cała grupa muzyków z narzeczoną wokalisty.

Kolejno naszym oczom znów ukazuje się kościół i ceremonia zaślubin, a po niej kontrastujące z resztą dzieła zakończenie sielanki, mianowicie widzimy pogrzeb panny młodej, jednak nie jest nam pokazane, dlaczego i jak umarła.

Tekst piosenki również zaczyna nabierać innego znaczenia.

Po utracie bliskiej nam osoby czujemy się szczególnie samotni i opuszczeni, często nie możemy pogodzić się z losem, tak jak Axl, który w teledysku budzi się w środku nocy z krzykiem. Piosenka o miłości i o cierpieniu… niby temat powszechny i znany, ale jednak pokazany w niekonwencjonalny sposób.

Utwór „November Rain” rozpoczyna trylogię, Axl i Seymour biorą w nim ślub, po czym ona umiera.
W piosence „Don’t Cry” natomiast, Seymour wspomina Axla, a w tle słychać metaliczny dźwięk głosu ludzkiego, podczas gdy Rose odwiedza swój grób.

Zakończeniem tej trylogii jest utwór „Estranged”, gdzie wokalista wraca do normalnego życia, po ciężkich chwilach.

Wiele źródeł podaje, że wokalista wzorował się w tych utworach na historii „Without You” Dela Jamesa przedstawionej w jego książce pt. „The Language of Fear”, w której dziewczyna głównego bohatera – gwiazdy rocka, popełnia samobójstwo. Fabuła pokazuje cierpienie towarzyszące mu po stracie bliskiej osoby.

Istnieje wiele spekulacji dotyczących śmierci postaci granej przez Seymour w teledysku, ponieważ sama śmierć nie jest w nim pokazana. Niektóre źródła podają informację, że przyczyną jej śmierci mogło być porażenie przez piorun podczas „listopadowej” burzy, która miała miejsce na ślubie pary. Jednak pokrewieństwo historii zawartej w klipie z fabułą „Without You” autorstwa Jamesa, niedwuznacznie sugeruje, że dziewczyna popełniła samobójstwo.

 

Pomimo wielu incydentów mających miejsce podczas koncertów, Guns N’Roses jest nadal jednym z najbardziej znanych i szanowanych zespołów na świecie.
Przez długi czas media skupiały się głównie na bójkach i aferach, z udziałem członków zespołu i ich podupadającej reputacji, jednak mimo to uważam, że obecnie nie ma drugiego zespołu, który tworzyłby równie prawdziwe teksty i teledyski oraz który powtórzyłby ogromny sukces tej grupy.

Znalezione obrazy dla zapytania guns n roses

 

Czasy i muzyka się zmieniają wraz z upływem lat ale myślę, że mimo tego „Don’t cry” czy „Sweet Child O’Mine” na długo pozostanie w naszej pamięci i jeszcze przez długie lata będziemy mogli usłyszeć je w naszych radiach.