Planica Planica, snežna kraljica

Planica Planica, snežna kraljica – to pierwsze słowa piosenki, którą doskonale znają wszyscy kibice skoków narciarskich, a którą chcą jak najczęściej słyszeć latający na Velikance zawodnicy. Co roku bawią się przy niej dziesiątki tysięcy ludzi podczas finału zimowego Pucharu Świata.

Skoki narciarskie i muzyka to dwa światy, które doskonale ze sobą współgrają. Obecnie konkursy najwyższej rangi to nie tylko rywalizacja sportowa, ale także oprawa artystyczna. Takie połączenie tworzy niesamowite show, w którym chętnie uczestniczą nie tylko wielcy fani sportu. Na konkursy skoków narciarskich przychodzą całe rodziny z dziećmi. Bawią się doskonale – skaczą, śpiewają, tańczą, a jednocześnie dopingują sportowców.

Przykładem imprezy, która co roku przyciąga tłumy kibiców jest Puchar Świata w Zakopanem. Do Biało-Czerwonej Krainy Czarów zjeżdżają ludzie z różnych zakątków Polski, Europy, a nawet świata! Spora w tym zasługa grupy Crowd Supporters, która produkuje widowiska sportowe. Polacy mają na swoim koncie zabawianie publiczności m.in. w czasie Igrzysk Olimpijskich w Soczi czy Mistrzostw Świata w Falun.

Na muzycznej mapie skoków narciarskich czołowe miejsce zajmuje także Planica, która pod koniec marca organizuje finałowe konkursy Pucharu Świata. Ogromne trybuny Velikanki są w stanie pomieścić nawet 100 tysięcy osób! Sami zawodnicy przyznają, że uczucie po wylądowaniu jest niesamowite. Jako pierwszy powód podają oczywiście lot, który w Planicy może wynieść nawet ćwierć kilometra! A zaraz potem dodają, że emocje potęguje wspaniała atmosfera na trybunach. Sami zobaczcie jak to wyglądało w tym roku – zaraz po odebraniu przez polskich zawodników Kryształowej Kuli za triumf w Pucharze Narodów.

Planica 2017-045

Kultową piosenką jest Planica Planica, snežna kraljica. – Pozdrowienia nieustraszonym bohaterom odległości, przyjaciołom stromych ośnieżonych szczytów. Bohaterowie Planicy latają jak ptaki, znowu sława idzie w świat – na wiele lat – to fragment tekstu przetłumaczony na język polski.

Utwór został stworzony w 1979 roku przez Slavko Avsenika, który w latach 50′ i 60′ był skoczkiem narciarskim. Późniejsza kontuzja spowodowała, że Słoweniec zawiesił narty na kołku i zajął się muzyką. Jednak jego zainteresowania ciągle dotyczyły tematyki sportowej, o czym świadczy chociażby stworzone dzieło.

Avsenik od małego był bardzo emocjonalnie związany ze skokami narciarskimi, a w szczególności z Planicą. To właśnie w tej słoweńskiej miejscowości na obiekcie K-80 ustanowił swój rekord życiowy, lądując na 74. metrze. Artysta współfinansował także remont tamtejszego kompleksu skoczni.

Jego dzieło zostało stworzone specjalnie na V Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich. Utwór trwa 2 minuty i 45 sekund i jest aktualnie odtwarzany w Planicy po skoku każdego zawodnika, który pokona dystans 220 metrów.

Poniżej krótkie nagranie, w którym 44-letni Noriaki Kasai – najstarszy skoczek narciarski na świecie – z uśmiechem na twarzy śpiewa Planica Planica, snežna kraljica.

  • Źródło: informacja własna / planica.si
  • Zdjęcie: Przemysław Krawiec