We’ve got to drive away

Niewielu jest zagranicznych muzyków śpiewających o Polsce. A jeszcze mniej robi to tak poruszająco jak Katy Carr.

 

Pół-Polka, pół-Brytyjka, mieszkająca w Wielkiej Brytanii, jest osobą bardzo ciekawą. Posiada licencję pilota brytyjskich sił powietrznych, zdobyła nagrodę Independent Music Awards w kategorii Best Concept Album w 2014 roku, a także Medal Pro Patria w 2016. Zafascynowana jest latami trzydziestymi i czterdziestymi ubiegłego wieku oraz historią Polski, co słychać w jej twórczości. Do tej pory nagrała pięć albumów – Screwing Lies, Passion Play, Coquette, Paszport oraz Polonia.

 

Katy

 

Podczas jednej z wizyt w Polsce, w domu ciotki, Katy obejrzała w telewizji film dokumentalny opowiadający o Kazimierzu Piechowskim i jego ucieczce z obozu Auschwitz Birkenau. Gdy wybuchła II wojna światowa Piechowski był harcerzem i wraz ze swoim kolegą Alfonsem „Alkiem” Kiprowskim zostali schwytani przez Niemców gdy starali przedostać się do Węgier (skąd mieli pojechać dalej na zachód, by dołączyć do tworzonego wojska polskiego we Francji). Niedługo potem trafił do obozu koncentracyjnego. Miał 21 lat. Dwa lata później, wraz z trzema innymi więźniami, zdecydował się na śmiały plan wydostania się z Auschwitz. Przebrali się w mundury SS, ukradli samochód komendanta Rudolpha Hössa i wyjechali z obozu. W historii funkcjonowania obozu Auschwitz Birkenau 802 więźniów próbowało uciec. Udało się tylko 144.

 

Historia tak poruszyła wokalistkę, że postanowiła nagrać o niej piosenkę. Utwór Kommander’s Car, który został umieszczony na płycie Coquette, opowiada o ostatnich 80 metrach ucieczki Kazimierza Piechowskiego, Stanisława Jastera, Eugeniusza Bendery i Józefa Lemparta.

 

Melodia zapada w pamięć, a angielskie słowa przeplatane są polskimi. Całość jest dość prosta, lecz niezwykle wzruszająca i zapadająca w pamięć.

 

Take my hand love
Out of this darkness
This Polish bird must fly
and he won’t be back no more
yes he won’t be back no more
Eighty metres
Osiemdziesiąt metrów
Fifty metres
Pięćdziesiąt metrów
Eighteen metres
Osiemnaście metrów
Fifteen metres
Piętnaście metrów

 

Artystka wraz z koleżanką, Hanną Lovell, nagrały film dokumentalny Kazik and the Kommander’s Car. Dokument przedstawia pierwsze spotkanie Katy Carr z Kazimierzem Piechowskim. Wyświetlany był w muzeach i festiwalach w Polsce i Anglii.