Girl from the North Country

Bob_Dylan_-_The_Freewheelin'_Bob_Dylan

Well, if you’re travelin’ in the north country fair,

Where the winds hit heavy on the borderline,

Remember me to one who lives there.

She once was a true love of mine.

 

Był rok 1962. Bob Dylan stał na progu swojej kariery i nikt jeszcze nie przepowiadał mu literackiego Nobla.

Po nagraniu pierwszej studyjnej płyty, gdy już zbierał materiał na kolejny album, 21-letni Dylan udał się w  pierwszą podróż do Anglii. Stamtąd wyruszył do Włoch, zamierzając odnaleźć swoją ówczesną miłość – Suze Rotolo. Kiedy tam dotarł, okazało się jednak, że  jego dziewczyna zdążyła już w międzyczasie wrócić do Stanów Zjednoczonych. Rozczarowany Bob obrał drogę powrotną na Wyspy.

Podczas swojego pobytu w Anglii poznał Martina Carthy – artystę folkowego, który zaprezentował mu kilka tradycyjnych brytyjskich ballad. Wśród nich znalazła się między innymi „Scarborough Fair” – pieśń z czasów średniowiecza, która została prawdopodobnie oparta na wywodzącym się ze Szkocji utworze „The Elfin Knight”.

„Scarborough Fair” opowiada historię oddalonego od swojej ukochanej mężczyzny, który zwraca się z prośbą do zmierzającego na jarmark w Scarborough wędrowca, żeby przekazał on dziewczynie pewną wiadomość – listę zadań, które muszą zostać przez nią wykonane, by mogli do siebie powrócić. Utwór ten doczekał się wielu aranżacji, jednak do jego spopularyzowania najbardziej przyczynił się amerykański duet Simon and Garfunkel, autorzy między innymi przeboju „The Sound of Silence”.

Zainspirowany Dylan zaczął tworzyć opowieść o utraconej miłości zamieszkującej na Północy, „gdzie zimny wiatr omiata granicę”. Tak narodziło się „Girl from the North Country”.

Po powrocie do Nowego Jorku przyszły noblista kontynuował pracę nad nowym albumem. Zszedł się również z powrotem z Suze Rotolo, a ich wspólne zdjęcie trafiło na okładkę wydanego w 1963r. „The Freewheelin’ Bob Dylan”. Początkowo stworzony w Anglii utwór nie miał znajdować się na płycie, ale na szczęście na nią trafił i został jednym z największych przebojów Dylana, coverowanym przez takich artystów jak Joe Cocker, Rod Stewart, Eddie Vedder czy Passenger.

W 1969 roku „Girl from the North Country” ponownie znalazło się na studyjnej płycie Dylana. Tym razem utwór został nagrany w duecie z ikoną country – Johnnym Cashem  i umieszczony na początku albumu „Nashville Skyline”.

Zapisz