Twój fan Ci oddaje cześć.

Ta piosenka łączy ze sobą dwie tragicznie zakończone ludzkie historie. To znaczy…dwie przychodzą na myśl natychmiast. Tak naprawdę nie da się ich zliczyć.

Opowieść zaczyna się jak wiele innych. 13 października 1981 roku, w katowickim Studio Piosenki spotkali się Mirosław Breguła i Henryk Czich i zakładają zespół – Universe. Muzycznym wzorem do naśladowania dla lidera grupy był John Lennon, brytyjski muzyk. Jeden z legendarnych Beatles’ów zginął tragicznie, zastrzelony przez „psychofana” 8 grudnia 1980 roku.

Na niecały rok po tym wydarzeniu, Breguła umówił się w domu Czicha, gdzie zwyczajowo odbywali próby zespołu. Mieli już pomysł na piosenkę, ale jeszcze nie wiedzieli o czym. Jak to w takich sytuacjach bywa, zdecydował przypadek. Henryk grając na klawiszach omyłkowo przesunął ręce i zmienił tonację z E-dur, na F-dur. Mirkowi melodia od razu skojarzyła się z utworem „Beacuse” The Beatles. Tak właśnie powstała piosenka”Mr Lennon” (inspirację wspomnianym „Beacuse” czwórki z Liverpoolu słychać w samej kompozycji) , będąca hołdem zespołu Universe dla tego wielkiego artysty. Jak wspominali w jednym z wywiadów jej twórcy, tekst został napisany w 15 minut.

Utwór opowiada na samym początku o chwili zamachu na Johna Lennona, jednak przede wszystkim jest formą wyrażenia w artystyczny sposób rozpaczy, jaką młody artysta przeżywa po stracie swojego mentora. Jest też niejako metafizyczną rozmową, w tekście pojawia się dość bezpośredni zwrot do Lennona, wspomniana jest też osoba jego żony Yoko Ono. Ten osobisty charakter sprawia, że z utworem może utożsamiać się wielu fanów, dla których ta śmierć była ogromną tragedią.

Żyłeś przez tyle dni
Autograf mu dałeś
By odjechać i znów się spotkać z nim
Dosięgło cię aż pięć kul
By zadać śmiertelny ból
By zdławić głos, co jeszcze śpiewać mógł
Mógł brzmieć, mógł ludziom radość dać
Kto wie, kto wie
Co jeszcze mógłbyś grać

Miliony zranionych serc
Żałobą pokryły się
Pytając, kto odważył się
Twa Yoko nie będzie już
Wsłuchiwać się w sens twych słów
Od teraz nie zaśpiewasz jej już nic
Lecz mit, mit Johna dalej trwa
Twój głos, Twój styl
Pozostał w wielu z nas

Woła Cię świat, wołam Cię ja
Johnny
Czy taki miał być koniec Twych dni

Idolu wrażliwych serc
Twój fan Ci oddaje cześć
Czekając, kiedy spotka Cię
Nie płaczę, bo szkoda łez
Że świat tak okrutny jest
Zabija, bezlitośnie szerzy śmierć
Skąd więc ma pokój na nim być
Kto wie, kto wie
Czy warto dalej żyć

Johnny
Johnny, czy mam zostać tu sam, nie
Johnny
Czy „Give peace a chance” ma jeszcze sens

Zespół Universe po raz pierwszy wykonał piosenkę „Mr Lennon” w 1983 roku, podczas XX. Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie wywalczyła drugie miejsce. Niedługo potem trafiła na szczyty list przebojów. Ciekawostką jest, że początkowo zespół podczas festiwalu chciał wykonać „Blues o wpół do piątej rano”, ale w ostatniej chwili zdecydował o zmianie repertuaru.

Utwór został wydany w 1991 roku na albumie  The best of.  W 2000 roku powstał do niego teledysk. Ta wersja ma trochę zmieniony tekst.

Mirosław Breguła popełnił samobójstwo 2 listopada 2007 roku. Na szczęście Jego muzyka zostanie z nami na zawsze…