Witam w dżungli

Utwór, który został okrzyknięty mianem najlepszej metalowej piosenki wszech czasów i od lat zajmuje najwyższe miejsca w notowaniach najlepszych piosenek, które kiedykolwiek powstały.
W ankiecie magazynu Blender uznano ją za najlepszą piosenkę o Los Angeles.

Welcome to the Jungle jest utworem otwierającym debiutancki album Appetite for Destuction grupy Guns ‚n Roses.

Tekst do piosenki został napisany przez Axla Rose’a oraz Slasha. Legenda głosi, że inspiracją dla Axla było przypadkowe spotkanie na spacerze w Nowym Jorku, w którym uczestniczył wraz ze swoim przyjacielem i bezdomnym. Ten ostatni, chcąc przestraszyć młodzieńców zaczął krzyczeć w ich kierunku:

  You know where you are? You’re in the jungle baby, you’re gonna die!”

To wydarzenie wywarło ogromny wpływ na młodego Rose’a.

Chociaż spotkanie miało miejsce w Nowym Jorku, utwór stworzono w Seattle, gdy Rose wpadł w odwiedziny do swojego znajomego, a opisuje on w nim Los Angeles.
Slash opisał rozwój muzyki do Welcome to the Jungle w swojej autobiografii. Gdy zespół starał się przygotować nowy materiał, Axl ciągle przypominał sobie riff Slasha, który słyszał gdy mieszkał w piwnicy w domu matki gitarzysty. Zespół postanowił, że ten riff będzie tworzył podstawę utworu.
Według Slasha, utwór został napisany w trzy godziny.

 

Do piosenki Welcome to the Jungle powstał teledysk, który jest jednocześnie pierwszym wideoklipem zespołu. Klip nakręcono w dniach 1 – 2 sierpnia 1987 roku w Hollywood. Producent dogadał się ze stacją MTV i emisja teledysku nastąpiła tylko raz, około godziny 5:00 w niedzielny poranek. Po kilku chwilach w stacji rozdzwoniły się telefony od widzów, którzy wręcz błagali aby klip ponownie pojawił się na antenie. Pomimo bardzo wczesnej pory emisji, wideo do utworu przykuło uwagę ogromnej liczby osób.

Utwór przez wiele lat rozpoczynał każdy koncert Guns ‚n Roses. Obecnie numerem otwierającym jest Chinese Democracy ale Welcome to the Jungle także znajduje się na samym początku setlisty.

Wokalista grupy zawsze poprzedza utwór krótkim zdaniem
„Do you know where the fuck you are? You’re in the jungle baby! Wake up! Time to Die!”

Utwór grupy Guns ‚n Roses poprzedzał piosenki Shakiry podczas jej światowej trasy koncertowej „Tour of the Mongoose”.

Interpretacji Welcome to the Jungle jest na pęczki. O ich zróżnicowaniu przekona Was poniższa kompilacja, przedstawiająca część coverów utworu Guns ‚n Roses.

 

Polacy stworzyli parodię piosenki – „Witaj bracie w dżungli”.

 

W 2016 roku piosenki użyto jako soundtrack do reklamy dla Taco Bell Quesalupa podczas Super Bowl.

Utwór znalazł się również na liście ścieżek dźwiękowych dla anonimowanego filmu Iniemamocni oraz do popularnej gry Grand Theft Auto: San Andreas.