Every Breath She Takes Is Magic

84. miejsce na liście 500 największych utworów wszech czasów prestiżowego magazynu Rolling Stone. Jeden z najpopularniejszych przebojów roku 1983. Inspiracja dla wielu muzyków, w tym polskich. Grana i śpiewana do dziś – nie tylko na studniówkach i weselach.


Every Breath You Take to bez wątpienia najbardziej znany utwór brytyjskiej grupy The Police. Piosenka doczekała się licznych adaptacji pod postacią coverów, parodii; a nawet jej sample stały się bohaterem małego, muzycznego skandalu z udziałem Puff Daddy’ego. Być może na atrakcyjność utworu ma wpływ jego tekst, który opowiada o miłości… STOP! Czy aby na pewno o miłości??

 

Król cierpienia

Aby zrozumieć słowa Every Breath…, należy prześledzić wcześniejszą karierę i życie osobiste lidera bandy. Gordon Matthew Summer – bo tak naprawdę nazywa się Sting – w 1976 (rok przed założeniem swojego zespołu) ożenił się z aktorką Frances Tomelty. Para, mimo że doczekała się dwójki dzieci, z biegiem czasu nie wyglądała na szczęśliwą. Związek zakończył się de facto w 1982, gdy małżonkowie zdecydowali się na separację, a formalnie dwa lata później, poprzez rozwód.

 

Czarno-biały teledysk raczej wskazuje na melancholijny charakter utworu…

 

Jednym z powodów rozstania miało było ciągłe kontrolowanie i dołowanie muzyka przez żonę. To właśnie wtedy, w 1982 roku, Sting wpadł na pomysł napisania piosenki o trudnej, obsesyjnej miłości. Jak wielokrotnie wspominał piosenkarz, choćby w wywiadzie dla Independent, nigdy nie mógł się nadziwić, jak utwór może być grany na weselach – w końcu traktuje o Wielkim Bracie w związku, a nie opiekuńczym partnerze.

 

„List w butelce” skrywa historię samotnego człowieka, który próbuje opowiedzieć całemu światu o swojej rozpaczy.

 

Owinięty wokół palca

Omawiana kompozycja nie była pierwszą i jedyną w dorobku w The Police na temat nieszczęśliwej miłości. Na debiutanckim albumie znalazły się takie kawałki o wymownych tytułach jak So Lonely czy Can’t Stand Losing You. Kolejne utwory – jak choćby Message in a Bottle, The Bed’s Too Big without You, Shadows in the Rain, King of Pain czy Wrapped around Your Finger – również do optymistycznych nie należą. Jeden z nielicznych wyjątków stanowi Every Little Thing She Does Is Magic z albumu Ghost in the Machine (1981).

 

Czyżby piosenka coś zwiastowała nowego…?

 

Oryginalność Every Breath You Take polega nie tylko na tekście i teledysku, ale i melodii. Utwór ten, zresztą podobnie jak prawie cały album Synchronicity, z którego pochodzi, różni się od poprzednich kawałków „policjantów”. Grupa w swoim ostatnim albumie studyjnym postanowiła zrezygnować z czystego punk rocka nowej fali. Ostatnie nagrania są łagodniejsze, lekko zahaczające o synthpop, synthrock i balladę rockową.

 

Magiczny klimat większości utworów z ostatniej płyty The Police nie pasuje do typowo rockowych kawałków z początków działalności grupy.

 

Spalić za sobą mosty do fortecy

The Police zakończyło swoją działalność w 1986. Nie był to jednak koniec dla samego Stinga, wręcz przeciwnie – brytyjski muzyk zaczął się rozwijać. Od roku już prowadził karierę solową, eksperymentując z jazzem, a w późniejszych latach również z soft rockiem oraz popem. W sferze uczuciowej również wiele się zmieniło. If You Love Somebody Set Them Free z debiutanckiego albumu The Dream of the Blue Turtles stanowi całkowite przeciwieństwo flagowego tytułu The Police. Dla Stinga utwór ten odzwierciedla pewnego rodzaju ulgę po nieudanym małżeństwie z Frances.

 

Tytułowe przesłanie to kompletne przeciwieństwo chorej, obsesyjnej miłości.

 

Echo dawnej miłości odbija się jeszcze choćby w piosence Fortress around Your Heart. Opis bitwy stoczonej pod murami miasta otoczonego drutem kolczastym oraz prośba o podpalenie fortecy, w której jest zamknięte serce, uderzają jeszcze mocniej niż słowa z „hymnu stalkerów„. Dopełnienie obrazu tragicznego związku stanowi teledysk, w którym tajemnicza kobieta zleca odszukanie Stinga oraz sam muzyk, który w końcowej scenie nuci Roxanne.

 

„This prison has now become your home / A sentence you seem prepared to pay” – Sting nie kryje złości do byłej żony.

 

Siódma fala miłości

Pozostałe piosenki autorstwa angielskiej gwiazdy – a przynajmniej te traktujące o relacjach damsko-męskich – już z większym optymizmem patrzą na przyszłość. Wystarczy posłuchać Love Is the Seventh Wave, Mad about You, If I Ever Lose My Faith in You, When We Dance, I Was Brought to My Senses oraz kultowe Fields of Gold żeby stwierdzić, że Sting był zakochany podczas pisania wyżej wymienionych utworów. A to wszystko za sprawą Trudie Styler, którą muzyk poznał w pierwszej połowie lat 80. Po niemal dziesięciu latach związku para się pobrała w 1992.

 

Ostatnia zwrotka piosenki w zabawny sposób nawiązuje do „Every Breath You Take”.

 

Może okoliczności powstania Every Breath You Take nie należały do najfajniejszych; ale utwór odzwierciedla muzyczny geniusz Stinga i jego kolegów, i który zapisał się na złotych kartach historii.