See You Again

Początek

Utrata przyjaciela to jedna z najdotkliwszych ran jaką można ponieść. Właśnie te trudne uczucia stały się pewnego rodzaju inspiracją do napisania niezwykłego utworu oddającego hołd oraz upamiętniającego śmierć świetnego aktora oraz kierowcy wyścigowego. Motyw przemijania, cierpienia, ale również ponownego spotkania gdzieś po drugiej stronie, wykorzystali Wiz Khalifa oraz Charlie Puth wykonując utwór See you again. Piosenka powstała jako upamiętnienie tragicznie zmarłego Paula Walkera. 30 listopada 2013 roku świat obiegła wiadomość o wypadku samochodowym i śmierci dwóch osób.

Niedowierzanie

Vin Diesel, długoletni przyjaciel aktora, gdy tylko dowiedział się o wypadku pojechał do rodzinnego domu Paula, aby wesprzeć przede wszystkim jego matkę. Szybko jednak okazało się, że to właśnie on potrzebuje pomocy. Jak sam stwierdził nie potrafi sobie poradzić ze śmiercią przyjaciela. Ten fakt również nie umknął twórcom See you again. Pierwsza zwrotka to opowieść o utracie: niespodziewanej, szybkiej i bezcelowej. Jest to również fragment mówiący o nadziei, spotkaniu w lepszym miejscu.

Kolejne wersy zdają się być ułożone w postaci monologu jaki mógł wypowiedzieć Vin kiedy żegnał się po raz ostatni z Paulem. Jest to również ukazanie siły przyjaźni i tego jak zmienia się życie gdy odchodzi ktoś bliski. Rzucający się w oczy fragment: „Look at things different, see the bigger picture” mówi o próbie zrozumienia, odnalezienia sensu. Tekst to w większości wątpliwości i pytania, mogące nasunąć się każdemu kto poniósł stratę,  której podobnie jak Vin nie potrafi unieść.

Utwór wydaje się być podzielony na dwie części, dwa wymiary. Pierwszy, o jakim już wspomniałam to ten należący do ludzi, którzy zostali i ciepią po stracie bliskich. Kolejny natomiast otwiera się w tym momencie:

„First you both go out your way
And the vibe is feeling strong
And what’s small turn to a friendship
A friendship turn into a bond
And that bond will never be broken
And the love will never get lost
And when brotherhood come first
Then the line will never be crossed
Established it on our own
When that line had to be drawn
And that line is what we reached
So remember me when I’m gone”

Końcowy wers zdradza, że są to słowa osoby, która odeszła. W przytoczonej zwrotce widzimy ostatnie rady, wspomnienia i podziękowania. Dzięki wrażeniu rozmowy, swoistego dialogu utwór stał się uniwersalny dla każdego kto nie zdążył pożegnać się z bliskim człowiekiem. Niesamowita linia melodyczna, ciekawy tekst, historia wokół jakiej powstało dzieło oraz dwóch znanych wokalistów zapewniły piosence światowy sukces. Dołączenie jej do 7 odsłony Szybkich i wściekłych stanowiło upamiętnienie świetnego aktora i oddanie mu hołdu  przez ekipę. W związku z tragiczną śmiercią szybko zapadła decyzja na temat przesunięcia premiery filmu o kilka miesięcy.

Jeszcze przed śmiercią Paul zdążył nakręcić większość scen do Szybkich i wściekłych 7. Właśnie te urywki stanowią zdecydowaną większość w teledysku do See you again. Nie bez znaczenia jest również umieszczenie kadru z szóstej części – chodzi tutaj o moment, w którym przyjaciele są razem, trzymają się za ręce i modlą. Podczas filmu w scenie tej padają słowa odnoszące się bezpośrednio do przemijania oraz utraty bliskich ludzi- jak na ironię, gdyż Paul nie dożyje premiery kolejnej części. Znacząca moim zdaniem jest sama końcówka klipu, bardzo obrazowo ukazująca rozdzielenie przyjaciół. Każdy z nich na rozjeździe skręca w inną stronę: jeden ku życiu, a drugi w nieznane.

Utwór został zaśpiewany przez różnych wykonawców, ale każdy z nich zachował ten wyjątkowy element: