HEY „Błysk”

„Błysk” to jedenasty album zespołu „HEY”, który pojawił się na rynku 22 kwietnia 2016r. Na płycie znajduje się 10 utworów, a sam krążek odniósł wielki sukces i pokrył się platyną. Singlem promującym album jest piosenka „Prędko, prędzej”. Utwór pięciokrotnie znalazł się na pierwszym miejscu notowania Listy Przebojów Programu 3.

 ”To energetyczne piosenki opakowane w alternatywne brzmienia z dominacją psychodelicznych lub garażowych gitar i klawiszy. Co ciekawe – utwory mają zaskakująco melodyjny charakter, refreny niemal od razu wpadają w ucho, a stonowane aranżacje (momentami odwołujące się do brzmień z lat 60. i 70.) lokują lwią część tego zestawu w okolicach inteligentnego popu” – opisuje płytę Paweł Gzyl na łamach Onetu.

Zespół został założony w 1992r. w Szczecinie przez Piotra Banacha. Wokalistką i liderką jest Katarzyna Nosowska, która również jest autorką tekstów.  Do największych hitów grupy można zaliczyć m.in.: List, [Sic!], Teksykański oraz Moja i Twoja Nadzieja. Ten ostatni utwór stał się hymnem pomocy dla powodzian z 1997 roku.

dcc816db-372f-4838-a6cf-3ff4a188adf8

„Historie” to drugi singiel promujący album.  Nosowska w tekście zwraca uwagę na to, aby skupiać się na wzajemnych relacjach i na obcowaniu z naturą. Autorka nie zgadza się z tym, że nasze życie kręci się wokół polityki, smutnych wiadomości czy osobach, które chcą przejąć władzę i dominować na arenie międzynarodowej.

„Czemu na podeszwach butów wnosisz mi do domu brud?
Mam na myśli wiadomości, plotki – nie uliczny kurz.
Czemu w klapach płaszcza, na nogawkach i we wszystkich szwach
Znosisz mi do domu strachy, cudzy lament, zamiast róż?

Kto się kłania Moskwie, kto podnóżkiem Ameryki jest,
Kto ma berło, kto koronę – wielce nie obchodzi mnie.

Nie chcę słuchać tych historii.
Pojedźmy do lasu, do gór.
Z Tobą wszędzie mi po drodze.
Syjamsko Cię czuję i lgnę, czuję i lgnę, czuję i lgnę.”

Z okazji Dnia Kobiet, zespół postanowił zrobić niespodziankę swoim słuchaczom. 8 marca 2017r. pojawiła się nowa aranżacja utworu „Błysk”. Tytułowy utwór razem z zespołem wykonał Dawid Podsiadło, a ich wspólna wersja nosi tytuł BŁYSK.adło