Snoop Doggy Dogg

doggyKrótka historia Calvina Broadus’a – Snoop Dogg’a

Calvin Cordozar Broadus Junior, znany głównie jako Snoop Dogg (ur. 20.10.1971r. w Long Beach w Kalifornii) –amerykański raper, piosenkarz i aktor. Do 1998 roku znany jako Snoop Doggy Dogg, a od 2012 roku używa także pseudonimu Snoop Lion w kontekście swojej twórczości reggae oraz Snoopzilla przy współpracy z muzykiem o pseudonimie Dam-Funk.

Imię odziedziczył po ojczymie Calvinie Cordozar Broadusie Sr. Jego ojciec, Vernall Varnado (ur. 13 grudnia 1943) był weteranem wojny wietnamskiej, piosenkarzem i listonoszem, jednak rzadko uczestniczył w życiu młodego Calvina. W dzieciństwie rodzice Broadusa nadali mu pseudonim „Snoopy”, bo był podobny do fikcyjnej postaci. Matka i ojczym rozwiedli się w 1975 roku. W młodym wieku Calvin Jr. uczęszczał na lekcje śpiewu w kościele Golgotha Trinity Baptist Church i uczył się gry na fortepianie. W szóstej klasie zaczął rapować. Uczęszczał do Long Beach Polytechnic High School. Podczas nauki został skazany za posiadanie narkotyków – kokainy, na okres sześciu miesięcy.

Jako nastolatek młody raper często popadał w konflikt z prawem. Był członkiem gangu Rollin’ 20 Crips. Po ukończeniu edukacji zajął się muzyką. Wspólnie z przyjacielem Nate Doggiem, Lil’ ½ Dead i Warrenem G nagrali demo jako grupa 213. Później zainteresował się nim Dr. Dre.

Pod koniec roku 1992 Dr. Dre wydał swój pierwszy album w Death Row Records pt. The Chronic przy współudziale Snoop Dogga, który w znacznym stopniu przyczynił się do jego ogromnego sukcesu. Broadus nie mógł dłużej czekać i wydał swój debiutancki album Doggystyle w 1993 roku. Sukces tego albumu był wielki, single „What’s My Name?” i „Gin and Juice” utrzymały album w czołówce list przebojów aż do roku 1994.

Kolejny album Snoopa był długo opóźniany, Tha Doggfather wydano 16 listopada 1996 bez udziału Dre. Premierę tego wydawnictwa przyćmiły inne wydarzenia, w szczególności zabójstwo przyjaciela Snoop Dogga – Tupaca Shakura.

W nowej wytwórni wydał swój kolejny album Da Game Is to Be Sold, Not to Be Told, który był mocno krytykowany, jednak sprzedawał się bardzo dobrze. Następnie wydał kolejny album, tym razem w stylu G-Funk No Limit Top Dogg. Produkcja ta uzyskała rozgłos i Snoop Dogg powrócił na szczyt, a comeback potwierdził wydanym w 2000 roku albumem Tha Last Meal.

W 2008 wydał album o nazwie Ego Trippin’. 27 sierpnia 2008 roku Snoop zagrał koncert w Polsce na warszawskim Torwarze.
8 grudnia 2009 r. wydany został dziesiąty album Snoopa Malice n Wonderland.
29 marca 2011 roku, został wydany jedenasty studyjny album, Doggumentary. Pierwotnie tytuł miał brzmieć Doggystyle 2: The Doggumentary. Miał być kontynuacją albumu z 1993 pt. Doggystyle.
W 2012 roku współpracował z polską wokalistką Izą Lach, do której doszło poprzez wygraną w konkursie na remiks utworu pt. „Set it off”.

31 lipca 2012 r. raper oświadczył dziennikarzom, że zmienia swój dotychczasowy pseudonim artystyczny na Snoop Lion oraz styl muzyczny na reggae. Za powód przemiany podał, iż został przechrzczony przez jednego z duchowych przywódców rastafariańskich podczas pobytu na Jamajce. Jego pierwszy album po przemianie pt. Reincarnated promowany był przez singel „La La La”, który tworzył z Major Lazer.

W 2013 roku, raper wystąpił w dwóch filmach: Straszny film 5, grając samego siebie, oraz Turbo, do którego nagrał utwór „Let The Bass Go”.

1 lipca 2016 roku został wydany kolejny solowy album Cool Aid.

Snoop Dogg jest otwartym, ambitnym, pomysłowym artystą . Jego osobowość oraz życiowe szaleństwa i wykroczenia mogą wzbudzać w większości kontrowersje, lecz mimo tego jest sobą i swoim stylem prezentowanym w utworach w tym utwierdza. Snooppy jest jedyny w swoim rodzaju-potrafił się wyróżnić i wybić wśród wielu raperów i ogromnej konkurencji tworząc stuprocentowo swoją, własną muzykę, wykorzystał i wykorzystuje nadal należycie swój talent.

To prawdziwy Snoop Dogg w wybranych 3 klipach podanych poniżej:

Who Am I

Cytując klasyka: No ładnie pan się przedstawił słuchaczom przed milionami słuchaczy. Snoop przedstawił się tak, że jego pierwszy singiel to do dziś jeden z największych hitów w historii hip-hopu. Luz, g-funk, humor.

Still a G Thang

Połączenie gangsterki z popem, jak zawsze ze swoim luzem i podśpiewywaniem wersów w zwrotkach. Co ciekawe, teledysk zawiera fragmenty z krótkometrażowego filmu Da Game Of Life – i film, i singiel promowały trzeci solowy album Snoop Dogga Da Game Is to Be Sold, Not to Be Told.

Sensual Seduction

Według mnie to stuprocentowy Snoop Dogg. Nie dość, że ze świetnym poczuciem humoru i dystansem do siebie, to jeszcze czujnie nawiązujący do klasyki i z ogromnym przebojowym potencjałem.