Amy Winehouse- Back to black

Na pewno każdy z was zna bardzo dobrze tą wokalistkę. Była ona niezwykle kontrowersyjną osobą ale też nieprawdopodobnie utalentowaną.

Debiutancki album Winehouse, Frank, został artystka wydała dnia 20 października 2003 roku. Wyprodukowany on został głównie przez Salaan Remi. Wszystkie piosenki w albumie napisała Amy. Większość utworów na tej płycie była inspirowana muzyką jazzową. Album ten został przyjęty bardzo ciepło przez krytyków. Wielu znawców muzyki jazzowej było pod wrażeniem jej głosu i porównywali ją do takich  śpiewaczek jak Sarah Vaughan czy Nina Simone.

Drugi album Amy Winehouse został zatytułowany Back to Black, ukazał się on 30 października 2006 roku i niemal natychmiast podbił szczyt brytyjskiej listy sprzedaży UK Album Chart debiutując na pierwszej pozycji. Album sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy.

Z powodu tak dużego sukcesu na Wyspach Brytyjskich , artystka zdecydowała się wydać album w różnych krajach na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, gdzie podobnie jak w UK album sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy oraz uzyskał status potrójnej platyny. Pierwszym i głównym singlem promującym album był „Rehab” .

Album Back to Black powstawał trochę w bólach ponieważ artystka nie za bardzo chciała coś nagrywać, i nie była także w formię. Przy  pomocy dwóch producentów Salaama Remi’ego i Marka Ronsona, przy bardzo ciężkiej pracy udało się zarejestrować jedenaście świetnych kompozycji trwających łącznie 35 minut, znacznie mniej niż pierwszy krążek, trwający prawie godzinę.

Teksty, jak zdążyła nas do tego przyzwyczaić Amy są bardzo osobiste dotyczą głównie problemów z narkotykami, alkoholem, seksem. Już w pierwszym utworze „Rehab” (ang. Odwyk) promującym album mamy nawiązanie do problemów piosenkarki z nadużywaniem alkoholu „Próbowali mnie zmusić abym poszła na odwyk, ale powiedziałam nie, nie, nie”

W 2008 Amy Winehouse otrzymała pięć Nagród Grammy. Back to Black został wyróżniony jako najlepszy album popowy, Rehab jako nagranie roku i piosenka roku, a sama piosenkarka jako najlepsza wokalistka roku (Rehab) i jako nowicjuszka roku.

        Występ Winehouse 18 czerwca 2011 w Belgradzie inaugurował jej europejską trasę koncertową. Artysta pojawiła się na scenie w opłakanym stanie , odurzona alkoholem, śpiewała ze znacznym opóźnieniem, miała problemy z poruszaniem się oraz koncentracją.Prawdopodobnie została ona zmuszona do wejścia na scenę mimo widocznego złego stanu. Amy nie pamiętała , w jakim mieście się znajduje, imion członków zespołu, ani tekstów piosenek. Z powodu stanu zdrowia piosenkarki odwołano dwa kolejne koncerty.

21 czerwca ogłoszono, że zostały odwołane wszystkie pokazy jej europejskiej trasy koncertowej.

Piosenka back to Black została wykorzystana między innymi w filmie „Wielki Gatsby” oraz „Ciemniejsza strona Greya” w obydwu przypadkach śpiewa ją  Beyonce.