Pochwała wolności

Muzyczny świat słyszał wiele tekstów o wolności. Tekstów będących manifestem wykrzykiwanym z tysięcy gardeł jednocześnie. Ludzi zrzeszonych, pulsujących w jednym tempie. W tempie swojej deklaracji wolności. Jednak co się stanie gdy odwrócimy nieco sytuację? Co sprawia, że utwór będący apelem osamotnionej jednostki stanie się jednym z najbardziej uniwersalnych protest songów w historii? Nie utworem sprzeciwu wobec czegokolwiek ale pieśnią pochwalną osobistej i niezbywalnej wolności, która stanowi atrybut każdego człowieka.

Utwór “Feeling good” autorstwa Anthony’ego Newleya i Lesliego Bricusse’a powstał na potrzeby musicalu z 1965 pt. The Roar of the Greasepaint – The Smell of the Crowd. Do dziś dnia stanowi jeden z najchętniej coverowanych utworów.

Słuchając dzisiaj tego utworu mamy wrażenie, że cofa nas w czasie o co najmniej kilkanaście dekad. Zabiera nas do brudnych przedmieść dużych miast zamieszkiwanych przez najniższą z klas- klasę kolorowych. Melodia odbiera nam cały dobytek… Stawia nas w sytuacji kompletnego odrzucenia przez społeczeństwo, wypycha poza margines . W chwili kiedy stajemy się kompletnie nieistotni dla całego świata pozostają nam nasze wrodzone własności. Jedną z nich, o ile nie najważniejszą, jest wolność. To wolność stanowi główny atrybut człowieka. To ona sprawia,że mimo chwili całkowitego zwątpienia jesteśmy w stanie podjąć się działania.

“It’s a new dawn
It’s a new day
It’s a new life
For me “

Bo przecież to jak wygląda moje życie zależy tylko ode mnie. To ja jestem największym kreatorem swojego losu. W spektaklu “The Roar of the Greasepaint – The Smell of the Crowd“ piosenka Feeling Good jest wykonywana przez Murzyna, który pomimo jawnej dyskryminacji walczy o swoją godność.


Utwór spopularyzowała w połowie lat sześćdziesiątych Nina Simon wydając album “I Put a Spell on You” , na którym znalazła się interpretacja broadwayowskiego przeboju. To wykonanie Niny Simon sprawiło, że dziś tak na prawdę niewiele osób pamięta jaka jest geneza powstania utworu.

Wśród coverów utoru “Feeling good” możemy wyróżnić kilkanaście zupełnie odmiennych wersji, kilkanaście różnych sposobów interpretacji utworu, a przede wszystkim paletę różnych gatunków, w których artyści osadzają musicalowy motyw.

I tak znajdumy wśród nich interpretację wyłącznie instrumentalną.

By następnie natrafić na wersję z 2001 roku osadzoną w gatunku alternatywnego rocka przez zespół Muse.

Jednak autorem najbardziej popularnej interpretacji pozostaje Michael Bublé. Podobnie jak większość jego utworów, tak i ten zachwyca cudownie nostalgicznym nastrojem.

tekst: Iwona Gonsior, muzyka: YouTube