Metallica – The Unforgiven

„The Unforgiven” to opowieść o człowieku, który całe swe życie przeżył w kłamstwie. Hetfield stworzył tu poruszającą opowieść o tym, jak bardzo społeczeństwo potrafi stłamsić poczucie indywidualności w jednostce. Bohaterem tego kawałka jest mężczyzna, który od najmłodszych lat wychowywany był na porządnego obywatela, poznając i bezrefleksyjnie podporządkowując się wszystkim zakazom i nakazom kultury.

Cały czas miał poczucie, że zachowuje się niezgodnie ze swą prawdziwą naturą. Zachowuje jednak wszystkie konwenanse w obawie przed potępieniem, jakiego by doznał, gdyby odważył się wystąpić przed szereg. Jego życie polega na ciągłym zadowalaniu innych osób, spełnianiu ich oczekiwań, całkowicie rezygnując z samego siebie. W końcu bohater umiera, będąc do samego końca więźniem we własnym ciele.

„Unforgiven” przedstawia tak naprawdę obraz życia każdego, mimo że nie zawsze chcielibyśmy się do tego przyznać. Ciężko jest jednak wyłamać się spod wpływu otoczenia i zacząć samemu decydować o tym, kim się jest. Historia bohatera stworzonego przez autora powinna być  dla nas nauczką, że trzeba korzystać z życia, póki ma się jeszcze czas, bo nigdy nie wiadomo, jak może się pozmieniać.

Cover w wykonaniu Popowym:

Piosenka  w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej z San Francisco:

Piosenka wykonana przez znany zespoł Apocalyptica grajaca muzyke heavy metalowa z elementami muzyki poważnej: