Arctic Monkeys – historia w pięciu płytach

Historia Arctic Monkeys zaczęła się w 2001 roku, kiedy Alex Turner i Jamie Cook dostali pod choinkę swoje pierwsze gitary. Do kompletu, który miał utworzyć zespół pozyskali Andy’ego Nicholsona i Matta Heldersa. Gdy w 2002 roku ogłoszono powstanie Arctic Monkeys, Alex został na siłę wypchnięty przez przyjaciół z zespołu przed mikrofon. Nie ciągnęło go do śpiewu, wstydził się. Po kilku miesiącach prób, zespół dał pierwszy koncert w jednej z lokalnych sal koncertowych. Grupa zyskała popularność wśród odbiorców dzięki zamieszczaniu swoich utworów demo w internecie. Po wydaniu pierwszej EP-ki o tytule Five Minutes with Arctic Monkeys młodzieńcami zaczęła interesować się rozgłośnia BBC Radio 1. Wkrótce o zespole zrobiło się na tyle głośno, że wystąpił na festiwalach organizowanych w Reading i Leeds na scenie zarezerwowanej dla zespołów, które nie posiadają kontraktu.

Na początku 2006 roku grupa z Sheffield wydała swój debiutancki album  Whatever People Say I Am, That’s What I’m Not. W dniu premiery płytę zakupiło 120 tysięcy fanów, co sprawiło, że stała się najszybciej sprzedawanym debiutanckim albumem w historii brytyjskiego rynku muzycznego.

Dwa miesiące po wydaniu pierwszego albumu Alex Turner zdradził, że nie przestaje pisać i nie może się doczekać powrotu do studia. Zespół opuścił basista Andy Nicholson, którego zastąpił Nick O’Malley. Druga płyta Arctic Monkeys o tytule Favourite Worst Nightmare ukazała się w kwietniu 2007r. Grupa zwyciężyła w plebiscycie na najlepszą płytę roku.

Trzecią płytą w dorobku Arctic Monkeys jest Humbug, album inny od poprzednich, jak zapowiadał lider zespołu – Alex Turner. Przy nagrywaniu płyty pomagał Josh Homme, gitarzysta i wokalista zespołu Queens of the Stone Age. Wpływ Josh’a przyniósł muzyce Arctic Monkeys potrzebne odświeżenie, powiew dojrzałości. Sesje nagraniowe do albumu, realizowane pod nadzorem Josha Homme’a, miały miejsce na pustyni Mojave.

W 2011 roku na rynek trafiła kolejna płyta zespołu o tytule Suck It and See, który jest nawiązaniem do filmu Mechaniczna Pomarańcza. Materiał na najnowszy krążek nagrano w Los Angeles, w studiu, w którym dwie dekady wcześniej Nirvana zarejestrowała Nevermind. Turner uznał, że na nowej płycie udało się pogodzić rockową energię z lekkością muzyki popularnej.

Niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń w historii zespołu był występ podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Arctic Monkeys wykonali wtedy I Bet You Look Good on the Dancefloor oraz cover utworu Come Together zespołu The Beatles.

9 września 2013 roku został wydany został piąty album studyjny grupy, o tytule AM. Materiał zarejestrowano w studiu Sage & Sound Recording w Los Angeles, oraz Rancho De La Luna w Joshua Tree. Grupa pobiła rekord, stając się pierwszym w historii zespołem wydawanym przez niezależną wytwórnię, którego pięć albumów znalazło się na pierwszym miejscu listy UK Albums Chart.