Czerwone Gitary – Anna Maria

Kim jest tajemnicza kobieta w utworze Krajewskiego?

1965 rok, 3 stycznia, godzina 14.30, kawiarnia Cristal” w Gdańsku – Wrzeszczu. To właśnie tutaj powstaje grupa muzyczna o nazwie „CZERWONE GITARY” – jeden z najpopularniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Pierwszy skład zespołu tworzyli Bernard Dornowski, Krzysztof Klenczon, Jerzy Kossela, Jerzy Skrzypczyk i Henryk Zomerski. W tym składzie nagrali swoją pierwszą płytę. W 1965 roku występowali w sopockim „Non-Stopie”. Było to jedyne miejsce w Polsce, gdzie w okresie wakacji można było zobaczyć i posłuchać czołowych wykonawców rocka. Tego samego roku nagrywają po raz pierwszy dla Polskiego Radia i ruszają w swoją pierwszą trasę koncertową pod hasłem „Gramy i śpiewamy najgłośniej w Polsce”. Pod koniec 1965 roku miejsce Henryka Zomerskiego zajmuje Seweryn Krajewski.

Po dziś dzień wiele osób zastanawia się, o kim śpiewa Krajewski w utworze „Anna Maria”. O jej istnieniu cała Polska usłyszała po raz pierwszy w sierpniu 1968 roku, kiedy artysta wspólnie z Czerwonymi Gitarami wykonał premierowo utwór na scenie sopockiej Opery Leśnej. Z tekstu, kompozycji i atmosfery, jaka towarzyszyła każdemu wykonaniu subtelnej piosenki można było wywnioskować, że dla Seweryna Krajewskiego to niezwykle ważny i osobisty utwór…

Tekst do tej piosenki zamówił jej kompozytor Seweryn Krajewski u Krzysztofa Dzikowskiego, piszącego utwory m.in. dla Czerwonych Gitar. Lider Czerwonych Gitar zażyczył sobie, by piosenka zawierała słowa „Anna Maria” (szlagwort)*.

„W tekście miały wystąpić słowa „Anna Maria”. Widziałem, że Seweryn nie chce nic więcej na ten temat powiedzieć, a ja dyskrecjonalnie nie pytałem. Zdałem się przesłanie, jakie niosła muzyka, i postanowiłem napisać o czekającej kobiecie” – powiedział Krzysztof Dzikowski, autor słów.

Nie wiadomo, czy kobieta nosząca to imię faktycznie istniała w życiu kompozytora, czy był to zwykły pomysł na intrygujący tekst. Krajewski niechętnie opowiadał o swoich inspiracjach, które towarzyszyły mu podczas komponowania tego przeboju. Wywołało to mnóstwo plotek. Latami fani zespołu byli przekonani, że Anną Marią była jedna ze spikerek katowickiej telewizji. Natomiast pisarz Janusz Głowacki w autobiograficznej książce „Z głowy” zdradził, że Anna Maria była modelką i przez pewien czas także jego dziewczyną. W latach 60. wyjechała jednak do Mediolanu i słuch po niej zaginął.

„Napisałem i śpiewałem ten utwór dla mojej dziewczyny z Non-Stopu, nie spodziewałem się, że dostąpi on takiej popularności” – przyznał po latach Krajewski. „Jasne, że chodziło o dziewczynę, która musiała wyjechać raz na zawsze. I dla niej, i dla mnie był to wówczas dramat. To była pierwsza miłość, piękna, czysta, niepowtarzalna.”

Są też i tacy, którzy podejrzewają, że bohaterka piosenki tak naprawdę nosiła inne imiona. Wydaje się, że jej tożsamość już na zawsze pozostanie tajemnicą…

 

Na jednym z koncertów Przeglądu Piosenki Aktorskiej – 2 maja 2004 roku – utwór ten wykonali Anna Maria Jopek, Stanisław Sojka i Grzegorz Turnau.

W roku 2007 na KFPP w Opolu utwór ten wykonał Andrzej Lampert podczas koncertu Niebo z moich stron, poświęconego dokonaniom Seweryna Krajewskiego.

 

* szlagwort – wyraz lub zwrot w piosence łatwy do zapamiętania, wpadający w ucho, hasłowy. Zazwyczaj pojawia się w tytule, na początku piosenki lub w refrenie. Często decyduje o sukcesie utworu.