Scorpions – Wind Of Change

Sierpień 1989 roku. Ostatnia edycja koncertu Moscow Music Peace Festival pięciu muzyków reprezentujących Zachodnie Niemcy. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, jednak pobyt w Związku Radzieckim stał się inspiracją do napisania jednego z najsłynniejszych utworów muzycznych w historii muzyki.
Wspomnieni powyżej panowie to zespół Scorpions, zespół założony w 1965r i działa do dzisiaj. Jednak nie myślcie że przez cały ten czas tworzyło go tych samych pięciu panów. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat zespół Scorpions prezentowało prawie trzydzieści artystów, jedyny który przetrwał cały ten okres to Rudolf Schenker, na początku był on wokalistą, później gitarzystą.
Dyskografia tego zespołu jest niezwykle bogata, na swoim koncie mają w sumie około 50 albumów oraz prawie 100 singli. Wśród nich jest jeden szczególny. Mowa oczywiście o ,,Wind of change”. Utwór który nie wpisuje się w tradycyjny brzmienie utworu, ale jest niezwykle istotny, również pod względem historycznym.
Piosenka ta powstała dzięki wspomnianej już wcześniej wycieczki do Moskwy, a właściwie faktem iż stała się ona niemożliwa. Słuchając utworu poznajemy przeżycia i refleksje autora tekstu, który spaceruję wzdłuż rzeki Moskwy w kierunku Parku Gorkiego. Nie może nadziwić się że spaceruje, przecież tak nie dawno wydawało się że wszelkie próby pogodzenia Zachodu ze Wschodem są niemożliwe. W krótkim czasie okazuję się że ,,Wind of change” jest strzałem w dziesiątkę. Ich płyta Crazy World, zawierająca ten kawałek sprzedała się w nakładzie około 7 milionów egzemplarzy. Na początku lat 90 był to naprawdę dobry wynik.