The stalker anthem

The Police – zespół rockowy łączący elementy jazz’u, punk rock’a i reggae. W skład wchodzą Sting, Andy Summers, oraz Stewart Copeland. W przeciągu pięciu lat wydali pięć albumów, a ostatni Sinchronicity wydany w ’83 roku dotarł do pierwszego miejsca list w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych sprzedając się tam w ponad ośmiomilionowym nakładzie.

Zespół rozpadł się w połowie lat 80., jednak reaktywował się w 2007 roku ogłaszając światową trasę koncertową trwającą do września 2008 roku. Do 2007 roku zespół sprzedał ponad 50 milionów albumów na całym świecie, w tym ponad 22 miliony w samych Stanach Zjednoczonych. Magazyn Rolling Stone uplasował zespół na 70. miejscu stu największych artystów wszech czasów.

Every Breath You Take – jest balladą rockową pochodzącą z albumu Synchronicity; została napisana przez Stinga i Andy’ego Summers’a. Opowiada o wręcz obsesyjnej miłości.

Kawałek okazał się najpopularniejszym singlem zespołu, zdobywając angielskie oraz amerykańskie szczyty list przebojów, a w „podsumowaniu wszech czasów” listy Billboard HOT 100 nagranie znalazło się na 25 pozycji.

Piosenka zajęła 84 miejsce listy 500 utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone w 2004 roku, oraz zdobyła Nagrodę Grammy w kategorii „Song of the year” za rok 1984.

Every Breath You Take było wielokrotnie coverowane. Najsłynniejszym utworem, opartym na samplach jest „I’ll Be Missing You” Puff Daddy’ego i Faith Evans.

Teledysk piosenki jest prosty, czarno biały, przedstawia wyłącznie muzyków i skąpą scenografię, jednak został bardzo pozytywnie oceniony przez krytyków.

„I’ll Be Missing You” Puff Daddy’ego i Faith Evans:

Oraz polski cover zespołu Perfect pt. „Każdy oddech twój”: