What Is Love

Historia tego przeboju zaczyna się w 1993 r. kiedy to Haddaway, autor piosenki debiutuje ze swoim pierwszym albumem. Prosty tekst o miłości i muzyka dance szybko zamieniają kawałek w hit, który towarzyszy na wszystkich imprezach i dyskotekach. What Is Love w zawrotnym tempie zdobył popularność w wielu krajach Europy. Po ponad 20 latach dalej wpada w ucho i można go usłyszeć w radio, nie tylko w oryginalnej wersji.

 

Kariera muzyczna Haddaway’a rozpoczęła się po przeprowadzce do Niemiec. Po podpisaniu kontraktu z niemiecką wytwórnią Coconut Records wydaje debiutancki album zatytułowany swoim nazwiskiem. Utwór What is love szybko stał się popularny w Europie. Na początku 1994 r. został sprzedany w ilości 2,6 mln, a płyta uzyskała status platynowej. Wielu ludzi uważa go za artystę jednego przeboju, ponieważ nigdy nie słyszeli go ponownie. Natomiast Haddaway łącznie wydał 8 albumów. Niestety już żaden z nich nie powtórzył sukcesu z 1993 r.

Oryginalny teledysk z lat 90-tych:

 

Covery

 

Po raz pierwszy piosenka What Is Love została zremisowana przez niemieckiego DJ’a w 2009 r., co sprawiło, że znów powróciła do łask. Jednak Eminem w 2010 r. pokazał całkiem nowe oblicze tej piosenki wykorzystując ją do swojego hip-hopowego utworu „No Love”, który wcale nie jest całkowicie wierny oryginałowi. Co ciekawe „No Love” w samym USA sprzedało się w 1 mln pobrań.

 

 

Do dziś What Is Love nie daje o sobie zapomnieć. Najnowszy cover z 2016 roku podbija właśnie listy przebojów. Belgijska grupa Lost Frequencies odnowiła kawałek za pomocą gitary akustycznej oraz syntezatorów. Jak się okazuje wzorowała się na coverze z 2013 r., którego autorem jest niejaki Jaymes Young – amerykański muzyk.

 

 

 

Kanadyjska piosenkarka Kiesza w 2014 r. ukazała nieco inną interpretację utworu What Is Love, robiąc z niego popową balladę oraz zmieniając nieznacznie tekst piosenki. Zebrała ponad 3 mln wyświetleń na YouTube.

 

 

 

Na Kieszy wzorowała się uczestniczka niemieckiego programu The Voice Of Germany, która na eliminacjach zaprezentowała się śpiewając właśnie What Is Love.