Personal Jesus

Depeche Mode to ponadczasowy brytyjski zespół, który powstał w 1980 roku. Ta formacja miała ogromny wpływ na kształtowanie się muzyki (przede wszystkim elektronicznej) na świecie. Na ich twórczości wzoruje się wiele współczesnych zespołów reprezentujących różne gatunki od popu po metal (choć Ci ostatni nie chętnie się do tego przyznają). Nie znam osoby, która choć trochę interesuje się muzyką i nie znałaby „Enjoy the silence” czy „Personal Jesus”.

„Personal Jesus” napisany przez Martina Gore stał się jednym z największych przebojów Depeche Mode. Był to pierwszy utwór tego zespołu, w którym wiodącym instrumentem była gitara a nie tak jak dotychczas syntezator. Ciekawostką jest to w jaki sposób był promowany utwór przed jego wydaniem. Ponoć w angielskiej prasie ukazało się ogłoszenie o treści : „Your own Personal Jesus” / „Twój osobisty Jezus” wraz z numerem telefonu. Po wybraniu tego nr można było usłyszeć „Personal Jesus”.

Tekst piosenki jak i wyreżyserowany przez Antona Corbijna teledysk wywołały zgorszenie wśród wielu chrześcijan co pokazuje choćby fragment artykułu Grzegorza Kasjaniuka dla wpolityce.pl, który mocno krytykuje muzyków. „Faktyczne przesłanie utworu zostało zafałszowane niby wezwaniem do duchowej odnowy. W rzeczywistości jest to drwina z transcendencji chrześcijańskiego Boga. Potwierdza to teledysk, w którym muzycy odwiedzają dom publiczny, gdzie oddają się hedonizmowi, szukają każdy dla siebie, własnego bożka. Jest nim poczciwa prostytutka, której, jak w westernie, można się zwierzyć i zawierzyć siebie. Utwór został zainspirowany książką „Elvis i Ja” napisaną przez Priscillę Presley, byłą żonę Elvisa Preslaya, który był takim osobistym bożkiem dla Priscilli.”

Spośród wielu interpretacji tego tekstu najbardziej prawdopodobna jest ta, gdzie główny motyw to PROBLEM sławy jakim jest kreowanie celebrytów na „bóstwa”, a nie nakłanianie do hedonizmu.

Interpretacja Marylina Mansona z 2005 roku jest zdecydowanie bardziej wulgarna. Oprócz zdjęć twarzy znanych światowych dowódców (nie koniecznie pozytywnie kojarzonych) m.in. Józefa Stalina, Aldolfa Hitlera czy Johna F. Kennedyego możemy zauważyć roznegliżowane kobiety, którymi są też w jednym ujęciu siostry zakonne oraz wiele innych kontrowersyjnych scen.

Całkowicie odmienną ale i też bardzo osobistą interpretacją „Personal Jesus” jest ta z 2002 roku wykonana przez Johnnego Casha gdzie ukazał siebie klęczącego u stóp Jezusa, który dokonuje przed nim rachunku sumienia z całego życia.

W tym roku „Personal Jesus” grupy „Depeche Mode” obchodzi 27 urodziny.