He’s a Pirate

Utwór „He’s a Pirate” został skomponowany w 2003 przez Klausa Badelta i Hansa Zimmera na potrzeby filmu Disneya „Piraci z Karaibów: Klątwa czarnej perły”. Kompozycja ta stała się motywem przewodnim wszystkich następnych filmów o przygodach kapitana Jacka Sparrowa. Zyskując jednocześnie status jednego z najbardziej rozpoznawalnych utworów na świecie.

Ten charakterystyczny i łatwo rozpoznawalny motyw zyskał dużą popularność i na stałe zagościł w światowej popkulturze.  Stało się to przez kasowy sukces pierwszej części „Piratów z Karaibów” (654 mln $), oraz przez liczne covery i remixy omawianego utworu.

W 2006 roku holenderski DJ Tijs Michiel Verwest znany jako Tiësto zaproponował remix „He’s a Pirate” w klimatach muzyki trance.

W roku 2013 amerykańska skrzypaczka Taylor Davis, prowadząca kanał w serwisie YouTube, przedstawiła swoją wersję motywu przewodniego do serii filmów o kapitanie Jakcu Saprrowie.

Rok później, pochodzący z Belgii Kevin Leyers znany jako  DJ Rebel przedstawił swoją propozycję w postaci remixu w klimatach gatunku Hause.

Oczywiście oprócz tych trzech przypadków istnieje jeszcze cała masa coverów i remixów mniej lub bardziej znanych artystów. Można wspomnieć także o wersjach wykonywanych na pianinie tak jak w poniższym materiale.

W serwisie YouTube można znaleźć całe mnóstwo przeróżnych wersji jednego i tego samego utworu w wykonaniu różnych osób grających na różnych instrumentach jak i tworzących muzykę elektroniczną . Wniosek jaki nasuwa się obserwując to zjawisko, nie tylko w tym konkretnym przypadku, można stwierdzić, że muzyka filmowa może być źródłem inspiracji dla wielu ludzi. Utwory muzyczne z filmów, które zyskały dużą popularność, zwłaszcza motywy przewodnie, często zaczynają żyć własnym życiem, choć nadal kojarzone są z konkretną produkcją. W tej sytuacji nasuwa się mi pytanie, czy to popularność filmu skutkuje tym, że tak wielu artystów sięga po dobytek muzyki filmowej? Czy raczej to jakość danego utworu przyciąga innych twórców?

Tak oto utwór skomponowany na potrzeby filmu stworzonego głównie z myślą o masowym odbiorcy i chęci olbrzymiego zysku staje się inspiracją i tworzy swoją osobną historię.