Bohemian Rhapsody

Bez cienia wątpliwości to jeden z najbardziej popularnych utworów w historii muzyki rock.  Pomimo tego, że autor utworu Freddie Mercury nie żyje, a piosenka liczy sobie ponad 40 lat w dalszym ciągu jest wykorzystywana w filmach, serialach oraz odtwarzana przez innych artystów. Zespół Queen powstał w 1970 roku w Londynie, nagrał 16 albumów studyjnych i koncertuje do dziś. Muzyka tworzona przez zespół jest tak niepowtarzalna i nowatorska, że nie ma swojego terminu ważności, nie nudzi się, a zespół cały czas zyskuje wielu fanów z różnych pokoleń.

Bohemian Rhapsody

Utwór pochodzi z płyty „A night at the Opera” wydanej w 1975 roku. Sześciominutowa ballada to jak przyznał sam autor tekstu nic innego jak plątanina słów, które się ze sobą rymują. W utworze znajdują się nawet słowa Koranu np. „Bismillah” oznaczające „W imię Allaha”. w 2002 roku piosenka trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa jako najpopularniejszy singiel w Wielkiej Brytanii. Nagrywanie utworu nie było łatwe. Trwało to trzy tygodnie, a muzycy śpiewali swoje wokalne przez kilka dni po 12 godzin dziennie uzyskując 200 osobnych ścieżek.

Oryginalna wersja utworu.

Oczywiście utwór doczekał się wielu coverów oraz został wykonany przez wielu artystów.W 1992 roku, podczas koncertu ku czci Freddiego Mercurego,  ballada została wykonana przez Eltona Johna, oraz przez Axla Rose, wokalistę zespołu  Guns N’Roses. Końcówkę artyści zaśpiewali wspólnie.

Utwór na  festiwalu Glastonbury w 2015 roku wykonał także Kanye West, amerykański raper. Jednak spotkało się to z dużą falą krytyki, został wyśmiany.

Od 2012 roku zespół Queen występuje na scenie wraz z amerykańskim piosenkarzem Adamem Lambertem pod szyldem Queen + Adam Lambert. Wykonanie Bohemian Rhapsody przez wokalistę:

Jednym z lepszych coverów moim zdaniem jest ten stworzony przez zespół Panic! At The Disco. Zespół nagrał piosenkę na potrzeby filmu „Legion Samobójców”

Utwór pomimo swojego wieku, dalej zdobywa wielu nowych fanów, jest wykonywany przez wielu artystów. O zespole Queen można powiedzieć wiele, ale na pewno zapisał się w historii muzyki na zawsze.