Smashing Pumpkins – „Disarm”

The Smashing Pumpkins został założony w 1988 roku w Chicago z inicjatywy Williama Patricka Billy’ego Corgana. W pierwszym składzie zespół  tworzyła basistka D’arcy Wretzky, perkusista Jimmy  Chamberlin, gitarzysta James Iha, a także wokalista, a zarazem założyciel, Corgan (chociaż większość fanów jest ze sobą zgodna, że najważniejszymi członkami było przede wszystkim przerośnięte ego, despotyzm jak i niezaprzeczalny talent frontmana). Mimo wysoko postawionej poprzeczki w czasach grungowego szału lat 90 i dominacji „Wielkiej Czwórki z Seattle” Dynie osiągnęły ogromny sukces sprzedając 25 milionów płyt.

 

smashingpumpkins1250

 

Druga płyta Dyń „Siamese Dream” ukazała się w 1993 zajmując dziesiąte miejsce w notowaniach Billboardu. Przyniosła ze sobą wiele znakomitych utworów w tym jeden z najbardziej rozpoznawalnych w karierze „Disarm”. Teledysk często gościł na antenie MTV, a także otrzymał nominacje (pierwszą w ich historii) do nagród MTV Video Music Awards w kategoriach najlepszy teledysk alternatywny i najlepszy montaż.

Utwór spotkał się z licznymi problemami na swojej drodze, między innymi ze strony BBC oraz stacji radiowych w Wielkiej Brytanii, gdzie jego emisja została mocno ograniczona ze względu na fragment tekstu („cut that little child”). Niejednokrotnie również zarzucano zespołowi nawiązywanie do tematu aborcji co wynikało z indywidualnych interpretacji słuchaczy.

Możemy zadawać sobie pytanie „Co takiego wyjątkowego jest w kolejnej piosence opowiadającej o smutku i miłości? Jedna z wielu.” Zapewne wiele osób mogło ją tak zinterpretować, niestety motywem nagrania tej piosenki nie była miłość, a rosnąca nienawiść małego dziecka do ojca i matki.

Dzieckiem tym był właśnie Corgan i nie miał łatwego dzieciństwa.  Po rozwodzie rodziców zamieszkał z ojcem i znaną nam z bajek „złą macochą”. Dodatkowo chłopiec musiał bardzo szybko dorosnąć ze względu na niepełnosprawnego psychicznie i fizycznie młodszego brata, którego opiekunem był przez wiele lat. Z takim bagażem doświadczeń Billy chciał dać upust swoim emocjom oraz zgromadzonemu za młodu bólowi. Zaowocowało to skomponowaniem utworu mającego na celu uświadomić rodzicom jak wiele cierpienia mu przysporzyli, jednocześnie frontman utwór ten określa jako próbę ich morderstwa poprzez lirykę kompozycji.

„W 2013 roku piosenka doczekała się coveru wykonanego przez zespół The Civil Wars, a YouTube pełen jest licznych fanowskich wykonań.

„Disarm” jest przykładem utworu ukrywającego  za licznymi metaforami prawdziwe uczucia artysty. Jak uważa sam Corgan z pewnością posiada ona tyle interpretacji ilu słuchaczy, począwszy od wyznania samotnego człowieka, poprzez poruszenie tematu aborcji, nieszczęśliwą miłość, a na zmaganiach dziecka kończąc. Właśnie to stanowi esencję tej piosenki – każdy odbiorca jest w stanie się do niej utożsamić i stworzyć własną, niepowtarzalną i pełną swojego „ja” interpretację.