O kolaboracji z pozoru niemożliwej, czyli projekt JIMEK x Mioush x NOSPR

Połączenie z pozoru dwóch zupełnie odmiennych gatunków muzycznych nie jest niczym nowym. Przerobiona wersja przeboju Aerosmith „Walk this way” w wykonaniu raperów z Run-D.M.C. pozwoliła zespół z powrotem wywindować na sam szczyt popularności, z kolei w 1996 roku eksperymentów z muzyką folkową nie powstydził się nawet sam Grzegorz Ciechowski. Wydawałoby się, że z muzyką (w szczególności tą, która powstaje na naszym rodzimym podwórku) jest jak z każdym innym rodzajem sztuki – wszystko już było, odbiorców nie można już niczym zaskoczyć. Od czasu do czasu powstaje jednak projekt, który odbija się szerokim echem, również w mediach za granicą.

https://www.youtube.com/watch?v=p0aLMsh4mvU

Pierwszy koncert JIMEK x Mioush x NOSPR odbył się w marcu w 2015 roku w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Każdy kolejny występ przynosił sale pełne widzów, a pierwszy koncert rejestrowało ponad 30 kamer w oparciu o technologię 360 stopni. Fragmenty publikowane na serwisie youtube sięgają liczby ponad 3 milionów wyświetleń, szczególną popularnością cieszy się „Historia hip hopu”.

 

Cała kompozycja stanowi miks 30 fragmentów utworów, które na stałe zapisały się w historię muzyki rozrywkowej. Poczynając od tych, które są znane szerokiej publiczności, jak np. „Crazy in love” Beyonce, przez piosenki Kendricka Lamara, który znany jest głównie przez zagorzałych fanów hip hopu. Stanowi to żywy dowód na to, że rap, pop, czyli gatunki muzyczne, tak często pogardzane, często uważane przez tzw. koneserów za dosyć prymitywne, mają w sobie niezwykłą dawkę finezji i kunsztu. Orkiestrowa aranżacja nadała im zupełnie nowy, głębszy, świeży wymiar, który potrafi zachwycić publiczność za każdym razem, niezależnie od tego jaki gatunek muzyczny preferują słuchać na co dzień. Krytycy i znawcy również nie szczędzą pochwał. Projekt został uznany przez słuchaczy radiowej Trójki za „Wydarzenie roku 2015”, a w tej samej kategorii dostał nominację do MocArtów 2015 radia RMF Classic i trafił do finałowej piątki Bestsellerów Empiku. „Hip-hop history” zostało również docenione przez rzesze celebrytów z całego świata.

f2b8cf2f7d7b565f34a6d96f410ce716

nicky-minaj

Nie ma wątpliwości, że dzisiejsza muzyka rozrywkowa ma się bardzo dobrze i wciąż jest w niej miejsce na nowatorstwo, również w naszym kraju. Utwór, czy w zasadzie kompilacja wielu znanych wszystkim piosenek, w wersji bez słów, w dodatku na instrumenty klasyczne jest słuchany przez milionów fanów na całym świecie.
„Zarysem podstawowym było połączenie czegoś naszego, czegoś katowickiego, czyli hip-hopu, który był sztuką ulicy, z czymś niedostępnym właściwie dla tej kategorii muzycznej, czyli z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia  i z nowym obiektem, jaki wtedy powstawał na katowickich Bogucicach […].” mówi Krzysztof Krot, pomysłodawca i organizator wydarzenia.