„Creep”- różne interpretacje

„Creep”- ballada rockowa, najbardziej znany utwór angielskiego zespołu Radiohead. Znalazł się on na debiutanckim krążku chłopaków z Abigdon. Piosenka stała się międzynarodowym hitem dopiero po jej reedycji, początkowo nie odniosła wielkiego sukcesu. Co ciekawe zespół nie był do końca pewny jej brzmienia i w późniejszym czasie zaczął się nawet odnosić negatywnie do swojego utworu. Okazało się, że fani przychodzą na koncerty tylko dla tej właśnie piosenki, co mogło być powodem takiego, a nie innego nastawienia zespołu. Na tym jednak historia „Creep” się nie kończy.

Fenomenem singlu z albumu Pablo Honey jest prostota, która pozwala na jego wykonanie na różne sposoby i w różnym stylu, o czym można się przekonać poniżej. Najbardziej zaskakującą interpretacją tego utworu jest ta w wykonaniu Haley Reinhart. Wydawać by się mogło, że „Creep” to typowy rockowy kawałek, a jednak oto dowód na to, że można go przenieść w klimaty retro. Ciepła barwa mocnego głosu Haley dodała nowego życia i smaku utworowi zespołu Radiohead. A gitarowe brzmienia zostały zastąpione przez te klasyczne- głównie fortepianowe.

„Creep”  nie musi być wykonywana przez jedną osobę. Idealnie sprawdza się również w duetach, nawet gdy wykonawcy mają odmienne barwy głosu i jeden z nich pozornie nie pasuje do rockowych utworów. Tak było w tegorocznej już siódmej edycji The Voice of Poland, gdzie doskonała interpretacja i wykonanie piosenki pozwoliły na zostanie jednym z najlepszych duetów etapów bitew tego talent show.

Za balladę zespołu Radiohead zabrał się również DJ występujący pod nazwą KSHMR. Jest on znany z wielu wyrazistych, elektronicznych brzmień. Tak też wygląda jego wersja tej piosenki, choć zaczynająca się spokojnie, ze skrzypcami i gitarą w tle. Z czasem nabiera rozpędu, dochodzą coraz to nowsze efekty dźwiękowe, a oryginalna melodia jest przeplatana nową.

Kolejnym sposobem na wykonanie tej piosenki jest sposób Melissy y Eureki, która zaśpiewała ją przy pomocy ukulele. W tej wersji za sprawą instrumentu utwór urzeka prostotą, a delikatny i piękny głos wokalistki zachwyca.

Powyższe wykonania są jednymi z oryginalniejszych coverów „Creep”, choć już jest ich sporo to historia tej piosenki na pewno się jeszcze nie skończyła, a w przyszłości będzie można podziwiać coraz to nowsze wersje i interpretacje.