Coldplay – Charlie Brown

Na początek kilka słów na temat samego zespołu:

Coldplay to brytyjski zespół muzyczny, grający muzykę rockową, założony przez wokalistę Chrisa Martina i gitarzystę Jonny’ego Bucklanda w 1996 roku na University College London jako Pectoralz. Po dołączeniu do składu basisty Guya Berrymana, grupa zmieniła swoją nazwę na Starfish, a w 1998 roku – na Coldplay. Przedtem, do składu zespołu dołączył perkusista i multiinstrumentalista Will Champion oraz menadżer Phil Harvey. Niedługo potem ukazał się debiutancki mini-album zespołu – Safety, a rok później – EP-ki Brothers & Sisters oraz The Blue Room, będącą pierwszą mini-płytą wydaną pod szyldem wytwórni Parlophone.

Międzynarodową rozpoznawalność przyniosło zespołowi wydanie singla Yellow w 2000 roku, zapowiadający debiutancki album grupy pt. Parachutes, który otrzymał nominację do nagrody Mercury Prize. Druga płyta, A Rush of Blood to the Head z 2002 roku, zdobyła wiele wyróżnień muzycznych, w tym tytuł „Albumu Roku” według magazynu New Musical Express oraz „Najlepszej płyty wszech czasów” według słuchaczy BBC Radio 2. W 2005 roku premierę miał trzeci album zespołu – X&Y, który został najczęściej kupowanym krążkiem roku. Trzy lata później premierę miał czwarty krążek formacji, Viva la Vida or Death and All His Friends, który zdobył Nagrodę Grammy podczas 51. ceremonii w kategorii „Najlepszy rockowy album” oraz nominację do statuetki w kategorii „Album roku”. W październiku 2011 roku ukazało się piąte wydawnictwo od Coldplay pt. Mylo Xyloto, które zajęło pierwsze miejsce na liście najchętniej kupowanych płyt w 34 krajach, a w Wielkiej Brytanii zostało najchętniej kupowanym albumem rockowym roku. W maju 2014 roku wydany został szósty album zespołu pt. Ghost Stories.

Coldplay zdobył mnóstwo nagród w swojej karierze, m.in. osiem statuetek Brit Awards (w tym trzy za wygraną w kategorii „Najlepszy brytyjski zespół”), pięć wyróżnień na ceremonii MTV Video Music Awards oraz siedem Nagród Grammy. Od początku działalności, grupa sprzedała ponad 55 milionów płyt.

„Charlie Brown”  to piosenka  wydana jako trzeci singiel z piątego studyjnego albumu Mylo Xyloto . Teledysk do piosenki został wydany w dniu 3 lutego 2012 roku i obecnie ma 85 395 943 wyświetlenia na YouTube.

Według zespołu, „Charlie Brown” to pierwszy utwór nagrany w studio spośród wszystkich piosenek, które pojawiły się w albumie Mylo Xyloto.

Historia te piosenki jest dość nietypowa, bo jak twierdzi wokalista zespołu – Chris Martin: „Charlie Brown” – to jedyna piosenka, jaką skomponowaliśmy w domku dla lalek. Zatrzymałem się w miejscu, w którym był duży domek dla dzieci, ale zamieniłem go w studio, bo nie podobał się mojej córce. Wróciłem tego dnia z koncertu Bruce’a Springsteena w Los Angeles i pomyślałem: zobaczmy, czy coś mi dzisiaj przyjdzie do głowy”.

Coldplay po raz pierwszy wykonał „Charlie Brown” dla przyjaciół i rodziny w Londynie 31 maja 2011. Następnie nadal grał na wielu wystawach w 2011 roku, począwszy od Rock im Park Festival w Norymberdze  w dniu 3 czerwca 2011 roku i ponownie na Rock am Ring Festival następnego dnia. Perkusista Will Champion powiedział, że miał dobre wspomnienia z grania tego utworu w okresie letnim.

Piosenka spotkała się z pozytywnymi recenzjami krytyków. W artykule opublikowanym przez Q Magazine w dniu 10 października 2011 pod tytułem „First Impressions of … Coldplay Mylo Xyloto”, pisali, że „Charlie Brown” to jedna z ich najlepszych jak dotąd piosenek i porównali utwór do stylu całego albumu U2 – „The Joshua Tree”.

Oficjalny teledysk do „Charlie Brown” został nakręcony z reżyserem Mattem Whitecross na przełomie listopada i grudnia 2011. Dodatkowe filmowanie powstawało od połowy do końca stycznia 2012.

Teledysk do „Charlie Brown” został wydany na VEVO, YouTube, Facebook’u, Twitterze, Google+ i własnej stronie internetowej o 03.00 rano w dniu 3 lutego 2012. Na YouTube, film otrzymał ponad 700 tysięcy wyświetleń w ciągu pierwszych 24 godzin od jego wydania.

Film również spotkał się z uznaniem krytyków, którzy chwalili jego wizualizacje, motywy i dynamikę.

*Ciekawostką jest, że Coldplay wykonał „Charlie Brown” w 2012 na Brit Awards w Londynie.