Życzenie do pierwszej gwiazdy

Czas Świąt Bożego Narodzenia dobiega końca. Stoły posprzątane, goście wrócili do swoich domów, papiery zdobione w renifery i inne świąteczne wzory, którymi niedawno pakowaliśmy prezenty, czekają na wyrzucenie. Pomimo to warto przypomnieć sobie o chwilach, w których składaliśmy świąteczne życzenia naszym bliskim, łamiąc się opłatkiem. Usiąść wygodnie w fotelu i pomyśleć o tym, czego będziemy im życzyć w nadchodzącym roku.

Pogrążeni w naszych rozmyślaniach posłuchajmy piosenki o pewnym życzeniu, które w 1940 roku po raz pierwszy wyśpiewał Świerszcz Jiminy, bohater bajki „Pinokio”, powstałej na podstawie powieści Carla Collodiego, a przeniesionej na wielki ekran przez wytwórnię filmową Walta Disneya. Mowa tu oczywiście o „When You Wish upon a Star”. Stworzyli ją Leigh Harline i Ned Washington, a wykonał Cliff Edwards, który w oryginalnej wersji użyczył głosu postaci Świerszcza. W 1940 roku utwór zdobył Oscara za najlepszą piosenkę oryginalną.

Tekst opowiada o życzeniu wypowiedzianym do pierwszej gwiazdki. Może ona symbolizować coś, w co bardzo wierzymy, w czym pokładamy nasze nadzieje. Nasze marzenia zawsze mogą się spełnić, jeśli w nie szczerze uwierzymy:

„When you wish upon a star

Makes no difference who you are

Anything your heart desires

Will come to you”

„When You Wish upon a Star” w ciągu kilkudziesięciu lat od jej powstania była wykonywana przez wielu twórców. Jednym z nich jest amerykański wokalista i basista, współzałożyciel hard rockowego zespołu Kiss – Gene Simmons.

 

 

Innym twórcą, który w odmienny sposób wykonał ów utwór jest Louis Armstrong.

 

 

Piosenka z czasem stała się ikoną The Walt Disney Company, a krótki fragment jej linii melodycznej można usłyszeć w tle logo firmy, które pojawia się we wstępie każdej jej produkcji.

 

 

W krajach skandynawskich i Japonii utwór ten jest szczególnie związany ze Świętami Bożego Narodzenia, nie tylko z uwagi na treść, bowiem w każde święta w krajach tych w telewizji nadawany jest specjalny program świąteczny „From All of Us to All of You”, zwieńczony wykonaniem piosenki przez charyzmatycznego Świerszcza.

Na koniec dodam, że organizacja American Film Institute umieściła „When You Wish upon a Star” na 7. miejscu listy 100 najlepszych piosenek wszech czasów, zaś Biblioteka Kongresu uznała go za „istotny pod względem kulturalnym, historycznym i estetycznym” i włączyła do Narodowego Rejestru Nagrań.

Oryginał:

 

 

                                                                                                                                                                   Tekst: Anna Nocoń

                                                                                                                                                                 Filmy: YouTube