Nie żałuję…

Najcudowniejsze zjawisko polskiej sceny – takie określenie na Edytę Geppert znalazłam na jednym z forum internetowych. To właśnie z jej repertuaru pochodzi Nie żałuję. Ulubienica wielu Polaków, trzykrotna zwyciężczyni głównej nagrody Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, a także posiadaczka Złotego Mikrofonu potrafi chwytać za serce. Znajdziemy u niej szereg spokojnych, nastrojowych, dramatycznych jak i refleksyjnych utworów. Teksty do nich pisali znani, polscy twórcy min.: Jacek Cygan, Magda Czapińska, Wojciech Młynarski, czy Agnieszka Osiecka- autorka Nie żałuję.

Piosenkę możemy znaleźć w albumie pani Geppert zatytułowanym Debiut z 1999 roku, nagranego 22 stycznia, podczas recitalu w Teatrze Buffo w Warszawie. Piosenkarka obchodziła wówczas swoje 15- lecie.
Nie żałuję jest swoistym przykładem liryki konfesyjnej. W pierwowzorze Osieckiej utwór zwracał uwagę jedynie na nieszczęśliwy związek. Edyta Geppert w wywiadzie dla Dziennika Polskiego wyznaje jednak, że to dzięki jej ingerencji piosenka nabrała nieco dojrzalszego wyrazu:

(…) Agnieszka była otwarta w naszej współpracy, bo kiedy zasugerowałam zmiany, po paru dniach przyniosła tekst, który mówił już nie tylko o relacji kobiety i mężczyzny, ale poruszał też związek z mamą i na koniec miał szerszy wymiar…
Była chyba zadowolona z tych zmian, bo tę właśnie wersję zamieściła w zbiorze swych tekstów.

Pozwólcie, że zatrzymam się na chwilę przy związku Agnieszki z matką. Otóż obie kobiety nigdy nie miały ze sobą silnej więzi. Pisarka uważała matkę za osobę słabą i uległą wpływom otoczenia. Występowała zawsze w cieniu ojca, pod którego silnym wpływem dorastała Osiecka. W dzieciństwie zajmowała się nią niania, dlatego matka w dziełach poetki praktycznie nie występuje. Skąd więc pomysł, aby rozpocząć utwór Nie żałuję apostrofą skierowaną własnie do niej? Otóż w pewnym momencie życia zmuszeni jesteśmy dokonać rachunku… Porzucenie goryczki przeszłości znacznie ułatwia nam patrzenie w przyszłość. Podobnie zrobiła autorka, przebaczając matce zaniedbania i strach: Że nie mówiłaś mi jak szczęście kraść spod lady. Jednak by to nastąpiło w jej życiu musiało się wiele zdarzyć, musiała po prostu do tego dojrzeć. W utworze nie zabrakło też odpuszczenia dla ukochanego i wspomnienia o ojczyźnie, która choć bliska jej sercu nie zawsze mogła być obrazem ciepła i bezpieczeństwa.

Jak został odebrany utwór?
Metaforyczny tekst Osieckiej w połączeniu z muzyką Seweryna Krajewskiego i wykonaniem Edyty Geppert szybko stał się ulubionym rachunkiem sumienia wielu Polaków. Kiedy słyszę ten utwór, łzy same płyną do oczu- komentuje jedna z fanek.

Nieco zmienioną, bo ze skróconym tekstem i muzyką Jerzego Satanowskiego wersję Nie żałuję prezentuje Ewa Błaszczyk.

Ciekawy cover tej piosenki pojawił się w popularnym programie telewizyjnym:

Z tym utworem występowała też Magdalena Welc w programie „Mam Talent”

Dużą popularnością cieszy się również poniższy cover:

Można spotkać także wersję wykonaną przez pana:

Kochani Czytelnicy! Korzystając z okazji, iż za parę dni będziemy witać Nowy Rok, zachęcam do zatrzymania się, refleksji i przemyśleń, czy moglibyście pożegnać słowami Osieckiej mijający 2016 rok? Czy Ty mógłbyś powiedzieć: Nie żałuję tych 366 dni?
DO SIEGO ROKU!