Kwiaty…

Za oknem śnieg, a mimo to na myśl dzisiaj przychodzą mi kwiaty. Nigdy nie byłam fanką otrzymywania rosłych bukietów, bardzie cieszyło mnie znalezienie czterolistnej koniczyny, czy zapach dzikiej róży unoszącej się w powietrzu zmieszanym z ciepłym letnim powietrzem. A jakie skojarzenia mają polscy twórcy gdy pojawia się właśnie motyw kwiatowy w ich utworach ?

 

Pierwszy utwór w tym zestawieniu był stworzony przez Roberta Gawlińskiego, charyzmatycznego wokalistę zespołu „Wilki”. Jest niczym wiersz dopełniony muzyką… Ujmuje on ulotną przygodę. Chwilę, która mimo, że minęła dalej jest w naszym sercu i każde jej wspomnienie wywołuje szczery uśmiech na twarzy naszych twarzach. Tekst piosenki „wolność jak marzenie” jest dla mnie esencją filozofii dzieci kwiatów. Łapania ulotnych momentów i radości z każdej chwili. Miłości bezwarunkowej, która trwa. Trochę bajkowa, nie z tego świata, niczym panna z bagien. Taka właśnie jest prawdziwa miłość.

Polne kwiaty we włosy wplótł Ci wiatr 
Tak Cię widziałem ostatni raz
Mówią, że panna z bagien nie ma lat
Na skraju światów ciągle trwa

Ref.:
Wolna jak marzenia
Nie dotykając cienia
Jakby zapomniał o niej czas 

Kolejny jest klasyk, czyli utwór „kwiaty we włosach”, którego tekst został stworzony przez Janusz Kondratowicz. Dopełnia go oczywiście muzyka Krzysztofa Klenczona. Czerwone Gitary wykonują utwór o chwilach, które są tak ulotne niczym zerwany kwiat, który usycha i odchodzi w zapomnienie. Utwór mówi o tym, że łatwiej jest żyć bez wspomnień, gdy los rozdziela dwójkę ludzi. Chociaż tak naprawdę pokazuje niezdecydowanie i ucieczkę przed samym sobą.  Ale czy warto poddać się lękowi? Może czasem warto jest spróbować zawalczyć?

Kwiaty we włosach potargał wiatr, 
Dawno zmieniłaś swych marzeń kształt.
I dzisiaj Ty, i dzisiaj ja –
To drogi dwie i szczęścia dwa …

Więc choć z daleka wołasz mnie –
Nie powiem: „Tak”, nie powiem: „Nie”…
Bez wspomnień czasem łatwiej żyć;
Nie wraca nic. 

Ostatnia piosenka stała się inspiracją do stworzenia całej składanki. Utwór stworzony przez Cele nr 3. Jednak to wykonanie Farben Lehre podbiło moje serce i sprawiło, że cały dzień ta melodia chodziła mi po głowie. Czasem oczekujemy zbyt wiele od życia. Czasem doceniamy gdy stracimy. Lecz na wszystko przyjdzie jeszcze czas. I tak naprawdę nigdy nie wiemy gdzie życie nas prowadzi, więc nie warto tracić czasu na przejmowanie się błahostkami. Co ma być to będzie, a na kwiaty przyjdzie jeszcze czas.

Dzisiaj Twoje osiemnaste urodziny
Wszystkiego najlepszego i szczęśliwych lat
a róża tylko jedna, jakże jest przyjemna
Nie martw się mała
na kwiaty przyjdzie jeszcze czas
na kwiaty przyjdzie jeszcze czas

Najpiękniejsze kwiaty człowiek dostaje
na swoim pogrzebie

Kwiaty, ulotne jak chwile, których dotykamy. Każdy inny, każdy wyjątkowy. Czasem więdną i odchodzą w zapomnienie, czasem ich obraz zostaje nam w pamięci, ich wspomnienie. Zdarza się od nich uciekać. Czy warto? Jednak są piękne, kolorowe, i chociaż za oknem śnieg ich obraz warto nosić w sercu i czekać na wiosnę, aż znowu rozkwitną. Byśmy mogli znów przez jakiś czas nacieszyć nimi oko i poczuć ich zapach zmieszany z letnim powietrzem i promieniami słońca…