Bunt po roku 89

Rock, punk muzyka buntu, walki z systemem z którym zmagamy się na co dzień. Głos który w latach 80’tych był słyszany, dziś tylko szepce z tyłu głowy. To głos młodego pokolenia i idei zmian. Żaden ustrój polityczny ani kraj nie jest idealny, a autorzy tekstów bezsprzecznie potrafią znaleźć ich wady. Bezpardonowo pokazują obłudę polityków oraz naszego społeczeństwa. Nie znaczy to natomiast, że autorzy tych piosenek nie szanują naszego kraju. Ponieważ w tekstach również możemy znaleźć miłość do naszej Ojczyzny.

Utwór ten powstał stosunkowo niedawno bo 2009 roku. Jest to typowy punkowy kawałek zespołu Rozbujane Betoniary pochodzący z „Pacyfix”. Utwór opowiada o pełnej poświęceń i wyrzeczeń walce z Systemem. Dla wolności można oddać wszystko, dzisiaj„Wolność jest nie szanowana i ograniczana tak naprawdę na każdym kroku. Manipulują nami media i politycy. Jednak są jeszcze ludzie, którzy wierzą, że można coś zmienić. Tylko droga do zmian nie jest łatwa, i niesie ryzyko, że można stracić wszystko co jest dla Ciebie ważne. Jednak prawdziwa wolność jest warta tej ceny.

 „Choćbym groszem nie śmierdział i głodem przymierał,
Będę walczył z systemem, to moja jest idea.”
„ Będę walczył z systemem, bo system mnie dobija,
Ogranicza moją wolność i myśli zabija.”

Dzieci Gorszego Boga w utworze „Wolność” przedstawiają manifest przeciwko tym jak znów kawałek znów kradną nam naszą wolność. Krok po kroku wprowadzając kolejne ograniczenia. Jednak godząc się na to, żeby ograniczyli nas w błahej prawie, nabierają apetytu. Politycy tworzą kolejne zakazy, które tak naprawdę służą im. Kawałek ten trafił na album Diablo Punk z 2002 roku.

„Nie można człowieka pozbawić cząstki wolności –
nie pozbawiając go wolności całkowicie
Ta mała cząstka, którą mi zabieracie
Jest istotą mojej wolności, jest wszystkim
Cała moja wolność z konieczności skupia się w tej cząstce
Której mnie pozbawiacie
Choćby to była cząstka znikoma, choćby to była cząstka znikoma…”

GAGA czy ZIELONE ŻABKI, nie istotne, ponieważ w oby dwóch zespołach wokalistą jest Smalec. Jednak w jego dyskografii można znaleźć utwór „Rewolucja Świadomości”.  W tekście możemy znaleźć przekaz, iż bez zmian w nas samych rzeczywistość, która nas otacza, w żaden sposób nie ulegnie zmianie. Przecież kolejne pokolenia potrzebują tych zmian. Potrzebują tej rewolucji.

„Tu potrzebna jest kolejna rewolucja
Kolejny krok w stronę wolności
Tu potrzebna jest zmiana świadomości”

„Czy zostanie tu tylko pustynia,
pustynia mentalna
A może jednak będzie inaczej
Czy to zależy od nas?
Jak wiele od nas zależy?”

I tu nasuwa pytanie kiedy zaczyna się bunt ? Kiedy rodzi się rewolucja ? Kiedy społeczeństwo zaczyna mieć dość ? Kiedy władza przestaje widzieć nasze problemy. Kiedy głos nowego pokolenia przestaje być słyszany. Kiedy obywatele i państwo zaczynają się dzielić, na my i oni. Kiedy zaczyna za minimalną krajową ciężko przeżyć do dziesiątego. Dlatego też mimo, że ustrój totalitarny upadł w naszym kraju w 1989 roku to warto zadać pytanie czy żyjemy w wolnym kraj i ile zostało z naszej wolności…