Tylko niebo zawsze jest błękitne…

Ostatnio zastanawiałam się co może być inspiracją dla różnych artystów. Idąc ulicą spojrzałam po prostu w niebo i uznałam, że porównanie tego tematu może pokazać różnorodność polskiej muzyki. Obiecuje nie zabierać Was w banalną podróż, mimo iż, temat może wydawać się oklepany.

Zacznę od legendy mojego miasta, czyli zespołu Toxyna. Pewnie w każdym innym państwie stał by się już on zespołem kultowym na miarę całego kraju, ale cóż żyjemy w Polsce. Witold Zaporowski stworzył utwór na płytę „Demo ’87 – ’90” o tytule „Rozmowa z diabłem”.  W końcu niebo bezsprzecznie kojarzy się z Aniołami. Ten utwór natomiast opisuje rozmowę anioła z diabłem, który nawet umywa ręce ode naszego świata, pokazując pewną beznadzieje sytuacji w której się znajdujemy, ale zawsze trzema mieć nadzieję, ale „tylko niebo zawsze jest błękitne”.

„Na odchodne wykrzyknęli

‘I tak wam nikt nie pomoże

 Choćby nawet mógł to zrobić Bóg’

Niebo, tylko niebo,

 tylko niebo zawsze jest błękitne.”

Zespół Pull The Wire użył motywu nieba do przedstawienia na pozór prozaicznej, ale potrafiącej utrudnić życie kwestii. Czegoś co bez wątpienia kojarzy się z prawdziwym rock’n’rollem w Polsce, czyli piciem w plenerze. Loterii czy dostanę mandat pijąc piwo na ławce w parku. „Kapslami W Niebo” wpisuje się jednak w typ utworów z dużą dawką pozytywnej energii. Bije od niego zapachem wakacji oraz przynosi nie do końca grzeczne wspomnienia z szalonych lat.

„W takie dni chcemy strzelać
Kapslami w niebo
Wypijmy zdrowie tego co zabronił
W plenerze pić!”

 Jednak nie da się podsumować tematu nieba, bez odrobiny melancholii, bez zastanowienia się na tym co minęło. O przyjaciołach których twarzy nie pamiętamy. Zastanowieniem się czego tak naprawdę nam brak. Nad tym co było, i czego tak naprawdę szukamy. Dlatego też Marek Jackowski w utworze „oprócz błękitnego nieba” wspomina, tworzy nostalgiczny klimat. Ten utwór większość kojarzy z coverem zespołu Golden Life, jednakże tak naprawdę należy on do zespołu Maanam.

„Kiedy sobie wspominam
Dawne, dobre czasy,
Czuję się jakoś dziwnie, dzisiaj noc jest czarniejsza

Oprócz błękitnego nieba
Nic mi dzisiaj nie potrzeba
Oprócz błękitnego nieba
Nic mi dzisiaj nie potrzeba”

Każdy z nas jest inny, ale każdy ma swoje „niebo”. Czasem jest bezpośrednio nad nami, czasem to nasze wyobrażenia. U każdego wywołuje ono inne skojarzenia, „tylko niebo zawsze jest błękitne”.