The Cranberries – Zombie

The Cranberries to irlandzki zespół rockowy założony w 1989r. w Limerick. Początkowo nazywali się The Cranberries Saw Us. Wokalistą był wówczas Niall Quinn. Gdy opuścił zespół, jego miejsce zajęła Dolores O’Riordan.

,,Zombie” to jednej z najpopularniejszych utworów zespołu pochodzący z albumu No Need To Argue wydanego  w 1994r. Został napisany przez wokalistkę zespołu Dolores O’Riordan. Treść piosenki dotyczy konfliktów w Irlandii Północnej, a konkretnie powstania wielkanocnego z 1916r.

Utwór jest dedykowany pamięci Jonathana Balla i Tima Perry’ego, dwóch chłopców, którzy zginęli w zamachach bombowych zorganizowanych przez IRA w Cheshire 20 marca 1993.

1916 rok odnosi się do już wcześniej wspomnianego powstania wielkanocnego trwającego od 24 do 30 kwietnia 1916 roku w Dublinie. Bezpośrednio po tym wydarzeniu utworzona została Irlandzka Armia Republikańska (IRA).

Nagranie ma charakter protest songu, które jest skierowane przeciwko wojnie.

„Zombie” został napisany podczas angielskiej trasy zespołu w 1993 roku i nagrany w Manor Studio i Townhouse Studios w roku 1994.

Jest to jeden z największych przebojów w dorobku zespołu. Na szczycie amerykańskiej listy Modern Rock przebywał przez 6 tygodni, natomiast na francuskiej liście Top 50 przez aż 9 tygodni w 1995r. Został sprzedany w dwóch milionach egzemplarzy. Od maja 1993r. zespół The Cranberries grał ten utwór ponad 250 razy.

,,Zombie” zdobył również MTV Europe Music Awards dla najlepszej piosenki 1995 roku.

Teledysk miał swoją premierę w 1995r. Został wyreżyserowany przez Samuela Bayera – amerykańskiego reżysera filmowego. Został nagrany w Belfaście, w północnej Irlandii.

The Cranberries wykonali utwór także w amerykańskim show Saturday Night Live w 1995r., gdzie brytyjski autor Dave Thompson opisał to jednym z najmocniejszych spektakli jakich show jeszcze nie widział.