Janek Wiśniewski Padł

Czarny czwartek to incydent, który odbił piętno na historii naszego kraju. Dziś pamięć została zakurzona, przykryta innymi wydarzeniami. Dlatego chciałam wam przypomnieć Historię Janka Wiśniewskiego, a raczej Zbyszka Godlewskiego. Młody student, który otrzymał 3 kule od Ludowego Wojska Polskiego. Stał się symbolem krwawo tłumionego strajku w Grudniu 1970r. Nie zaważając na zagrożenie życia, zdeterminowany tłum położył ciało chłopaka na drzwiach, i urządzili uroczysty kondukt pod siedzibę Miejskiej Rady Narodowej. Bezsilność wobec władzy sprawiła, że ludzie woleli ginąć walcząc o wolność, niż żyć pod jej jarzmem. Utwór stał się swoistą kroniką tamtych wydarzeń.

Tekst stworzył Krzysztof  Dowgiałło, natomiast muzyka została skomponowana przez  Mieczysława Cholewę, który okazał się później tajnym współpracownikiem SB. Ballada o Janku Wiśniewskim, do dziś jest symbolem walki o wolność z Komunistycznym Reżimem.

Utwór ten często była wykorzystany w filmach opisujących lata PRL bądź przemian ustrojowych. Krystyna Janda w bardzo emocjonalnym wykonaniu stworzonym na potrzeby filmu „Człowiek z Żelaza” Andrzeja Wajdy z 1981r. Wpisuje się w kanon piosenek aktorskich. W oryginale występuje tekst „z czarną kokardą” zmieniony na potrzeby filmu na „z czerwoną kokardą”. Zmiany w linii melodycznej na potrzeby „Człowieka z Żelaza” wprowadził Andrzej Korzyński.

Kolejnym filmem, w którym wykorzystano ten utwór były  „Psy”  Władysława Pasikowskiego z 1992r.. Film ten wywołał skandal, bo bez cenzury pokazywał butę oraz ignorancję tych zdarzeń ze strony funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. W ironiczny i lekceważący sposób podeszli do tematu życia ofiar grudnia 70’ gdy nieśli pijanego kolegę.

Wykonanie Kazika na potrzeby filmu „Czarny Czwartek- Janek Wiśniewski Padł” z Filmu Antoniego Krauzego z 2011r. Ta wersja również jest bardziej emocjonalna, ale możemy znaleźć w niej więcej gniewu, oraz wściekłości na ówczesny system. Teledysk w którym możemy zobaczy sceny z filmu Krauzego przenoszą nas w epicentrum tamtych wydarzeń.

Jedno jest pewne grudzień to nie tylko magiczny czas świąt, a również czarna data w historii naszego kraju. Data o której warto pamiętać dla ludzi, którzy zginęli walcząc o wolną Polskę.