OneRepublic – Secrets

OneRepublic to amerykański pop-rockowy zespół założony w 2002 roku przez dwóch przyjaciół – Ryan’a Tedder’a i Zach’a Filkins’a. Początkowo zespół nosił nazwę – ‚Republic’ ale zmienioną ją ze względu na możliwość nieporozumień i kontrowersji z innymi zespołami o tej nazwie. W ciągu dwóch i pół roku zespół nagrał swój debiutancki album. Mimo, że kilka miesięcy przed jego wydaniem grupa straciła kontrakt z Columbia Records, który podpisała dużo wcześniej i rozpoczęła działalność internetową na MySpace, gdzie określano członków top wykonawcami, zwróciła uwagę kilku wytwórni muzycznych a w tym wytwórnie znanego nam Timbalanda z którą ostatecznie podpisała kontrakt. Od tego momentu zespół piął się w górę, zdobywał coraz większą popularność a co za tym idzie coraz większą ilość fanów . Jak dotąd zespół wydał 4 albumy studyjne i masę piosenek, którę nie raz ‚królowały’ na listach przebojów. Dzisiaj piosenki OneRepublic puszczane są dosłownie wszędzie i towarzyszą nam w różnych czynnościach. Jednak są to najczęsciej piosenki albo najnowsze albo jedne z nowszych. Rzadko można usłyszeć np. piosenkę „Secrets” którą osobiście uwielbiam i mimo, że powstała około 7 lat temu dalej moim zdaniem zasługuję na uwagę.


Piosenka „Secrets” pochodzi z drugiego studyjnego albumu zespółu zatytułowanego „Waking Up”. Jest to drugi singiel albumu napisany przez samego lidera grupy. Żeby zinterpretować piosenkę trzeba odnieść się do całego „Waking Up”, który nawiązuje do poprzedzającego go albumu. O ile „Dreaming Out Loud” było wyznaniem człowieka , który nic nie ukrywa, napisanym w większości zanim odniósł sukces pisząc dla innych, tak „Waking Up” opowiada nie tylko o tych samych doświadczeniach, ale też o tym, co z nich wniknęło. Już na początku piosenki „Secrets” Tedder śpiewa, że „Potrzebuję kolejnej historii/ Coś co mógłbym z siebie wyrzucić/ Mojej życie jest nieco nudne/Potrzebuję mieć się z czego spowiadać”. Dalej zwraca się do słuchaczy (lub do dziewczyny, zwracacjąc uwagę na teledysk) co chcieliby/chciałby usłyszeć, śpiewa, że postara się być szczery i powie całą prawdę. Do tej pory musiał udawać, aby nie narazić się na krytykę jednak teraz o to nie dba i chce odkryć swoje tytułowe sekrety. Zwraca się do Boga albo po prostu wzdycha zdziwiony, że dotarł wraz z nią lub ludźmi, swoimi fanami, tak daleko. Wszystko wydaje się być snem, w którym ścigamy gwiazdy i błyszczące auta. Życie i wiadomości zalewają ich informacjami, zdarzeniami i problemami których niekiedy nie da się rozwiązać i pozostaje tylko o nich śpiewać. Piosenka ta dotarła do pierwszej piątki na listach w Austrii, Niemczech, Polsce czy Luksemburgu. W Niemczech pokryła się złotemW Stanach Zjednoczonych singel zajął dwudzieste pierwsze miejsce na Billboard Hot 100 i pokrył się dwukrotną platyną. Utwór znalazł się również na ścieżce dźwiękowej niemieckiego filmu „Zweiohrküken” oraz amerykańskiego filmu fantasy „Uczeń czarnoksiężnika”. Został wykorzystany w serialach „Lost: Zagubieni”, „Słodkie kłamstewka” i „Nikita”. Ponadto utwór wykorzystano do promocji linii zapachowej Ralpha Laurena.
Oficjalny teledysk piosenki „Secrets” w maju 2015 roku otrzymał Certyfikat Vevo za 100 milionów wyświetleń a na dzień dzisiejszy jest już prawie 150 milionów wyświetleń.
Wersja na żywo: