Historia jednej piosenki – GOTYE

Piosenka „Somebody That I Used to Know” dwóch wykonawców Gotye i Kimbry, stała się hitem lata 2011 roku, a teraz praktycznie odeszła w zapomnienie.

Dla mnie ma ona jednak duże znaczenie sentymentalne , dlatego chce Wam o niej przypomnieć.

Kim jest Gotye? 
Pod pseudonimem  Gotye kryje się  Wouter De Backera (dla przyjaciół Wally). Przyszedł na świat 21 maja 1980 roku w Bruges. Ten belgijski muzyk mieszka od wielu lat w Melbourne w Australii. Dlatego toteż tam odniósł pierwszy sukces.  Zyskał chwilowy rozgłos dzięki temu genialnemu kawałkowi, lecz niestety teraz zaginął po nim słuch.
Klimat piosenki
Co ciekawe piosenka jest przyjemna, lekka a porusza nie zbyt sympatyczny temat, alebowiem opowiada ona o nieudanym związku. Gotye próbuje zachować godność, w obliczu „bólu, który wciąż pamięta”, ale jakoś nie chce mu się wierzyć, kiedy śpiewa, że „cieszył się, że już po wszystkim”, nawet mimo, że w Jej towarzystwie „czuł się samotny”.
Każdy mówi o Gotye, jednak trzeba pamiętać jak ważna rolę odegrała utalentowana Kimbra, która nadała kompletne dopełnienie utworowi śpiewając damską część.
28 sierpnia polski Muzykobloger uznał, że „coś jest na rzeczy” i zamieścił link do piosenki w swoim profilu, z komentarzem o następującej treści:”Tak brzmi najpopularniejszy obecnie kawałek w Australii. U nas zupełnie nieznany. Na razie?”Pod nim pojawił się następujący komentarz:”Mi sie podoba, ale w Polsce takie piosenki nie maja szansy na zaistnienie”.
A jednak …. Ogromny sukces !
W Australii singiel zdobył status 10-krotnej platyny. Piosenka zajmowała także przez 18 tygodni pierwsze miejsce na Liście Przebojów Programu Trzeciego, ustanawiając nowy rekord tej listy, który wcześniej należał do grupy Queen i utworu „These are the days of our lives”. Cyfrowy plik „Somebody That I Used to Know” sprzedał się w ilości 13 milionów kopii, stając się najlepiej sprzedającym się plikiem muzycznym. W podsumowaniu rocznym 2012 piosenka stała się nr 1 w Billboard Hot 100 i Canadian Hot 100. Teledysk do piosenki w serwisie YouTube, na dzień 12 kwietnia 2014 miał około 495 milionów wyświetleń. Jest najlepiej sprzedającym się na świecie utworem w 2012 roku.

 

Gotye na pytanie amerykańskiego magazynu dlaczego jego zdaniem piosenka odniosła tak ogromny sukces odpowiedział : „Myślę, że to rodzaj powolnego budowania dramatu, że ma, historię dwuczęściową i wielokrotnej perspektywy, która dotknęła ludzi. Jest napisany otwarcie, wyraża splątanie po złamanej relacji oraz samopoczucie emocjonalne, które raz idzie w  górę a potem spada w dół. W pewnym sensie można poczuć nostalgię i melancholię. Piosenka wyraża te uczucia i  wydaje się uderzać w ludzi, ponieważ jest to bardzo prawdziwe i realne z ich własnych doświadczeń życiowych. „

Live

Covery

 Kawałek doczekał się wielu coverów. Najsłynniejsze przeróbki o te wykonywane przez  m.in. Kanadyjski zespół Walk off the Earth grając ten utwór w 5 osób na jednej gitarze (sam ten cover zyskał ogromną popularność) oraz Sharron Levy w „The Voice of Germany”.
Metal cover by Leo Moracchioli , który
przerabia wiele popularnych piosenek na nieco cięższe wersje 😀