Jaki piękny świat!

Louis Armstrong

Urodzony 4 sierpnia 1901 w Nowym Orleanie, amerykański trębacz i wokalista jazzowy. Wyróżniał się stylem gry na trąbce i wokalistyką jazzową, do której wprowadził śpiew scatem. Na początku uczył się grać na kornecie (podobny do trąbki instrument popularny wśród nowoorleańskich muzyków) w grupie New Orleans Home for Colored Waifs od Bunka Johnsona, Buddy’ego Petita i Joe „King” Olivera. Prowadził własne zespoły Hot Five i Hot Seven. W latach trzydziestych nagrywał z big bandami Fletchera Hendersona oraz własnym. Po II wojnie światowej prowadził mniejsze zespoły pod nazwą All Stars. Zmarł na atak serca 6 lipca 1971 w Nowym Jorku.

louis_armstrong_restored_color_version

What a Wonderful World

Nie ma chyba osoby, która nie znałaby piosenki śpiewanej przez Louisa Armstronga- „What a Wonderful World”. Utwór, który miał pomóc zmienić świat- pewnie pomógł i pomaga do dziś. Ciężko nie ulec urokowi tej piosenki, kiedy wgłębimy się w tekst i analizujemy go. Piosenka pełna symboli,  jest mocno zakorzeniona w amerykańskiej kulturze lat 60. wciąż uniwersalna i ponadczasowa.

Tekst piosenki, krótko mówiąc jest o pięknym świecie, Louis Armstrong śpiewa, że widzi zielone drzewa, czerwone róże. Obserwuje jak to wszystko kwitnie i zdaje sobie sprawę, jak piękny i cudowny jest ten świat. Opisuje w niej to wszystko, co na całe to otoczenie się składa, począwszy od niebieskiego nieba, białych chmur, jasnych dni i ciepłych nocy. Dalej przechodzi do uczuć i emocji, jakie każdemu z nas towarzyszą. Przyjaciele ściskający sobie dłonie, ludzie mówiący sobie słowa kocham Cię, dorastanie i poznawanie tego wszystkiego, co wyjątkowe na tej ziemi.

I see trees of green,
Red roses too.
I see them bloom,
For me and you.
And I think to myself,
What a wonderful world!
I see skies of blue,
And clouds of white.
The bright blessed day,
The dark sacred night.
And I think to myself,
What a wonderful world!

Utwór „What a Wonderful World” został napisany przez Boba Thiele i George’a Davida Weissa specjalnie dla Armstronga. Piosenka została wydana 1967roku.

Głównym celem piosenki jest lekarstwo na rasizm i napiętą sytuację polityczną, jaka miała miejsce w Stanach Zjednoczonych. Ukazując piękno codziennego życia singiel miał pokazać, że warto patrzeć na to, co nas otacza. Tekst tego utworu to refleksje na temat świata, w którym jest tyle niezauważanego na co dzień piękna. Afirmacja życia i jego codzienności jest tym co urzeka każdego słuchacza tej piosenki.

Piosenka stała się hitem na brytyjskich listach przebojów. W 1987roku znalazła się ona na płycie ze ścieżką dźwiękową do filmu Good Morning, Wietnam. Wykorzystano go także w filmach: 12 małp, Joe Black czy Michael.
Utwór pojawił się także w trakcie napisów końcowych filmu Zabawy z bronią,Madagaskar oraz w polskiej produkcji Tylko mnie kochaj.

Yes…
I think to myself,
What a wonderful world!