Coldplay – Gravity

Znamy wiele hitów brytyjskiego zespołu Coldplay. Ich utwory chcąc nie chcąc ciągle nam towarzyszą – jako piosenka w tle w galerii handlowej, podczas robienia zakupów, podczas jazdy samochodem, czy też na imprezach, gdy możemy usłyszeć ich remixy. Jednak przeważnie są to te najpopularniejsze single, a zespół nagrał przecież wiele pięknych, mniej znanych utworów. Jednym z nich jest piosenka pt. „Gravity”.  Nigdy nie zdarzyło mi się usłyszeć jej w radiu czy telewizji, a przecież np. „Fix you” jest znane nie tylko zagorzałym fanom zespołu, a jest równie nastrojową i spokojną piosenką co wspomniane „Gravity”. Dlaczego tak jest?

 

 

Po krótkich poszukiwaniach okazuje się, że utwór ten zespół wykonał po raz pierwszy na żywo w 2002 roku, a później Chris Martin „oddał” piosenkę innej brytyjskiej grupie. I tak oto „Gravity” stało się singlem promującym czwarty album zespołu Embrace pt. „Out of Nothing”. Szukając więcej informacji na temat innych powiązań piosenki z Coldplay możemy przeczytać, że utwór jest ujęty jako wersja B-side piosenki „Talk”. Raczej nie jest też już wykonywany przez nich na żywo.

 

 

 

Wersja Coldplay, tak jak mniej popularna, jest też spokojniejsza. Może być znana wielu osobom w tej wersji bardziej energicznej od Embrace, ale to chyba kwestia indywidualna, którą chętniej będziemy słuchać. Jednak należy pamiętać, że piosenka została napisana przez Coldplay, więc warto znać jej oryginalną wersję. Są inne, ale wciąż o tym samym – bez względu na to jak są „podane” przez muzyków, tekst, a co za tym idzie ogólne przesłanie, zostaje bez zmian.