Talk Talk – It’s My Life

Brytyjska grupa Talk Talk jest jednym z najlepszych przykładów ewoluowania  zespołu z biegiem jego działalności. Lider Mark Hollis i spółka w 1981 zaczynali od synthpopowego brzmienia, po to by w końcowych latach istnienia pomóc takim zespołom jak Slint, w wytworzeniu nowego gatunku muzycznego, nazywanego post-rockiem. Zadebiutowali w 1981 roku i przez dziesięć lat aktywności nagrali pięć albumów. Po ukazaniu się ostatniego „Laughing Stock”, jednego z najważniejszych albumów lat dziewięćdziesiątych, który krytycy nazywają arcydziełem muzyki alternatywnej, Hollis postanowił poświęcić swoje życie rodzinie i rozwiązać zespół. Pozostaje on do dziś jedną z najbardziej tajemniczych osobowości świata muzyki – jego jedyną od tamtej pory aktywnością było wydanie spokojnego solowego abumu, zatytułowanego po prostu „Mark Hollis”, z którym nie wyruszył nawet w trasę koncertową. Kiedy płyta ujrzała światło dzienne, Hollis przestał rownież udzielać wywiadów.

 

Talk Talk w swoim okresie new wave’u odnosił wielkie sukcesy komercyjne. Momentem przełomu było ukazanie się ich drugiej płyty „It’s My Life” – zwłaszcza piosenka tytułowa krążka podbiła listy przebojów w Europie i Ameryce Północnej. Tego typu popularność już wtedy nie spodobała się grupie, przez co podejmowali umyślne kroki, które miały pokazać ich stosunek do showbiznesu. Właśnie dlatego, w teledysku „It’s My life” widzimy Hollisa, który w ogóle nie porusza ustami do słów piosenki, a nawet ma je częściowo zakryte. Klip ten przeszedł do historii jako prawdopodobnie pierwszy, w których widzimy lidera zespołu w całkowitym milczeniu.

Dzisiaj jednak bardziej znana jest jego inna, późniejsza wersja. W 2003 roku, amerykańska formacja No Doubt postanowiła wydać tzw. „kompilację greatest hits”. W tym celu postanowili nagrać nowy utwór, który promowałby jej sprzedaż, lecz w tym czasie zespół zrobił sobie przerwę od wspólnego grania – wokalistka Gwen Stefani była w trakcie pracy nad płytą solową. By uniknąć konieczności pisania nowego materiału, zespół zdecydował się na cover jakiegoś utworu z lat 80. Po przesłuchaniu setek hitów z tamtego okresu, wybrali dwie piosenki, lecz ostatecznie odrzucili „Don’t Change” INXS i zdecydowali się na znany klasyk Talk Talk.