Keep calm and… do the Cup Song

O tym, że do stworzenia przeboju wystarczą trzy akordy, prosta melodia i tekst o miłości, nie trzeba już nikogo przekonywać. Okazuje się, że nie potrzeba nawet wyszukanych instrumentów. Wystarczy jako taki głos i plastikowy kubeczek po kawie. Weźmy na przykład „Cups” – amerykański hit ostatnich lat, piosenkę, która zmieniła życie tysięcy amerykańskich rodziców w koszmar.

Niewielu jednak wie, że piosenka wykonywana przez Annę Kendrick w filmie „Pitch Perfect”, jest coverem. Oryginalny utwór – „When I’m Gone”, w rzeczywistości pochodzi z 1931 roku i został napisany przez A. P. Cartera.  Wykonuje go The Carter Family – amerykański zespół grający muzykę country, jeden z pierwszych, który odniósł sukcesy komercyjne w tym gatunku.

Utwór, jako pierwszy przerobił w 1937 roku amerykański skrzypek J.E. Mainer.  Wydał go pod nazwą „Miss Me When I’m Gone” wraz z grupą Mainer’s Mountaineers, tworzoną  z takimi muzykami, jak Wade Mainer, Snuffy Jenkins, czy Zeke Morris.

Piosenka najczęściej śpiewana jest a capella, z akompaniamentem plastikowych kubeczków. Pierwszy raz w ten sposób wykonały ją Heloisa Tunstall-Behrens i Luisa Gerstein na swoim kanale na YouTube. W 2009 roku, nagrały ją pod nazwą „You’re Gonna Miss Me”, wraz ze swoją brytyjską formacją Lulu and The Lampshades, dzisiejszym Landshapes.

Jednak piosenka zdobyła popularność dopiero w 2012 roku, za sprawą filmu „Pitch Perfect”. To amerykańska komedia muzyczna w reżyserii Jasona Moora, będąca luźną adaptacją książki „Pitch Perfect: The Quest for Collegiate A Cappella Glory”, autorstwa Mickey’a Rapkina. Jej główną bohaterką jest Beca (w filmie grana przez Annę Kendrick), studentka pierwszego roku na Uniwersytecie Barton. Dziewczyna wstępuje do „The Bellas”, szkolnej grupy wokalnej, przygotowującej się akurat do konkursu a capella, w którym głównym rywalem będzie zespół męski.

Piosenka, która przyniosła „Pitch Perfect” niezwykłą popularność w USA, jest wykonywana przez Becę na przesłuchaniach do „The Bellas”. Film okazał się w Stanach ogromnym sukcesem. W kategorii komedia muzyczna, stał się drugim najbardziej kasowym filmem w historii, plasując się tuż za „Szkołą rocka” z 2003 roku. Ścieżka dźwiękowa „Pitch Perfect: Original Motion Picture Soundtrack” została wydana cyfrowo. Począwszy od lipca 2013 roku, album został sprzedany w 913 tysiącach egzemplarzy w Stanach Zjednoczonych, co uczyniło go najlepiej sprzedającym się soundtrackiem 2013 roku.

Minutowy fragment piosenki, który Kendrick wykonuje w filmie, okazał się tak popularny na amerykańskim YouTube, że producenci zdecydowali o nagraniu utworu w formie singla. Tytuł „Cups”, wziął swoją nazwę oczywiście od  głównego instrumentu użytego w utworze.

Po premierze filmu w Stanach Zjednoczonych, zaczął się prawdziwy szał gry na plastikowych kubkach. Każde amerykańskie dziecko musiało nauczyć się tej sztuki, często kosztem zdrowia psychicznego swoich rodziców. Zabawę zaczęto nazywać Cup Game i wkrótce zaczęła żyć własnym życiem. Drugą falę popularności, przyniósł piosence David Beckham, który to na jednym z portali społecznościowych, pochwalił się talentem swojego syna grającego w słynne Cup Game.

Kendrick w maju 2015 roku była gościem w programie „Late Night With Seth Meyers”, nadawanym przez NBC, w którym przepraszała wszystkich amerykańskich rodziców za tę piosenkę. „Yeah, my kid does ‚Cups’ – it was cute, at first” – cytowała skarżących się jej często rodziców, zmęczonych nieustannym hałasem w domu.

A może Wy też chcecie nauczyć się gry na kubeczkach? Nic prostszego.