Lady Pank- Kryzysowa narzeczona

Lady Pank to niezaprzeczalna ikona polskiej muzyki rockowej. Zespół został założony w 1981 roku przez gitarzystę i kompozytora Jana Borysewicza i autora tekstów Andrzeja Mogielnickiego. Rok później, bo w 1982 za sprawą Mogielnickiego do zespołu trafia Janusz Panasewicz, który staje się głównym wokalistą. Lady Pank wylansował wiele hitów, lecz jednym z największych jest utwór kryjący się pod intrygującą nazwą „Kryzysowa narzeczona”.

„Kryzysowa narzeczona” powstała w 1983 roku w czasie jednej nocy, kiedy to  Andrzej Mogielnicki w stanie wskazującym wracał z koncertu Lady Pank, na którym utwór ten wykonywany był jeszcze bez tekstu. Mogielnicki w ciągu kilku godzinnej wędrówki do domu napisał jak się później okazało hit, który do teraz rozbrzmiewa w wielu rozgłośniach radiowych, domach czy też na imprezach. Piosenka sprzyjająca głębszej refleksji, jak i zabawie na tanecznym parkiecie.

Utwór  ten opisuje uczucia i przemyślenia mężczyzny po rozstaniu ze swoją wybranką, zwraca się on do niej bezpośrednio, mając pewnego rodzaju pretensje, że postanowiła go zostawić. Kobieta, która kiedyś była mu bliska wysyła do niego teraz świąteczną pocztówkę  z niewiadomego miejsca.

Zamiast życzyć mi
Na pocztówce nie wiadomo skąd
Wesołych świąt
Wesołych świąt
Wesołych świąt

W refrenie mężczyzna przekazuje swojej kochance, że nigdy  już nie będzie miała okazji by przekonać się co straciła odchodząc.

Mogłaś być już na dnie
A nie byłaś
Nigdy nie dowiesz się
Co straciłaś
Mogłaś być już na dnie
A nie byłaś
Nigdy, nigdy nie dowiesz się

W jednym z wywiadów Andrzej Mogielnicki powiedział, że tekst ten opowiada również o problemie emigracji młodych ludzi na zachód. Według autora utwór nie jest kierowany do młodzieży, a raczej dla pokolenia 30 latków.

”Ta piosenka nie jest tekstem dla młodzieży, jest to tekst pisany dla pokolenia 30-latków… przecież 17-letni chłopcy nie mają dziewczyn, które nagle emigrują za granicę. Ja to piszę dla siebie, dla moich kolegów, dla mojego pokolenia” powiedział Mogielnicki.

,,Kryzysowa narzeczona” to nie tylko wyborny tekst Andrzeja  Mogielnickiego, ale też bardzo dobrze wykonana praca przez resztę zespołu, w skład którego wchodzili : Jan Borysewicz – gitara solowa; Janusz Panasewicz – śpiew; Paweł Mścisławski – bas; Edmund Stasiak – gitara oraz Jarosław Szlagowski – perkusja.

Muzykę do tego utworu wraz z dwójką producentów muzycznych( The Returners)  postanowił wykorzystać  warszawski raper Diox . Połączyli oni ze sobą dwa światy, rap ze starym polskim rockiem. Gitara Jana Borysewicza w zestawieniu z typowym dla rapu  mocnym basem prezentuje się co najmniej dobrze. ,,Kryzys” Dioxa cieszy się w sieci sporą popularnością.