Kocham wolność – Chłopcy Z Placu Broni

Zespół powstał w marcu 1987 roku. Jego założycielem był Bogdan Łyszkiewicz. Nazwa zespołu została zaczerpnięta z powieści Ferenca Molnara, ale została wybrana przypadkowo. Artysta musiał podać nazwę zespołu do zgłoszenia konkursowego i „Chłopcy z placu broni” były pierwszą myślą jaka mu przyszła do głowy.

W 1987 roku Bogdan Łyszkiewicz poszedł do domu liderki zespołu Maanam – Kory i wręczył jej kasetę ze swoimi piosenkami. Wokalistce piosenki przypadły do gustu i dzięki niej Chłopcy z Placu Broni wystąpili na festiwalu w Jarocinie, gdzie porwali publiczność i zdobyli popularność.

Bogdan Łyszkiewicz był zapatrzony w The Beatles oraz w Johna Lennona. Oprócz fascynacji muzycznej upodabniał się również do swoich idoli wyglądem zewnętrznym, nosząc m.in. okulary lenonki. Lider zespołu był wrażliwym człowiekiem, zakochanym w życiu, muzyce i podróżach. Najczęściej śpiewał o miłości, ponieważ uważał, że tylko miłość jest w życiu ważna.

Piosenka „Kocham wolność’ powstała w 1990 roku i oddawała to, co czuli Polacy, chcący żyć w wolnym kraju. Mimo prostego tekstu utwór ten wyraża pragnienie życia bez strachu, bez kontroli ze strony władz. Autor zdaje sobie sprawę z tego, że jest jednym z wielu, że nie znaczy dużo, nie potrafi więcej niż prości ludzie. Piosenka zaczyna się słowami „tak niewiele żądam”. Autor pragnie jedynie wolności, którą kocha i nie chce oddać. Wolność uznaje za najważniejszą wartość i chociaż miałby zostać sam i wszystko stracić to jej nie odda.

Bogdan Łyszkiewicz zmarł wskutek wypadku samochodowego 23 czerwca 2000 roku w wieku 36 lat. Wraz z jego śmiercią zakończyła się historia Chłopców z Placu Broni, jednak piosenki zespołu wciąż żyją. Utwór „Kocham wolność’ został użyty w filmie Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. W 2011 roku ukazała się książkowa biografia lidera grupy pt. „Wolność Kocham i Rozumiem” autorstwa Marcina Sitko. Zawiera ona prywatne fotografie, listy i fragmenty dziennika artysty oraz wypowiedzi najbliższych mu osób, w tym znanych polskich wokalistów i wokalistek.

Utwór „Kocham wolność” doczekał się również teledysku w 2013 roku. Twórcą jest Łukasz Rusinek – artysta młodego pokolenia. Teledysk powstał w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji 150. rocznicy powstania styczniowego. Można więc stwierdzić, że „Kocham wolność” to ponadczasowa piosenka, która ukazuje wolność jako jedną z cenniejszych wartości w życiu człowieka, niezależnie od czasów w jakich żyje. Ludzie od wieków walczyli o wolność i walczą do teraz, ponieważ nikt nie chce być ograniczony, więziony i kontrolowany. „Kocham wolność” może być swojego rodzaju hymnem dla wszystkich, którzy walczą w obronie wolności.

465_l