Gerry & The Pacemakers – You’ll never walk alone

NIGDY NIE BĘDZIESZ SZEDŁ SAM

Kiedy Richard Rodgers i Oscar Hammerstein obserwowali premierę swojego nowonarodzonego dziecka w postaci musicalu „Carousel” 19 kwietnia 1945 roku, na pewno nie wiedzieli, że jedna z piosenek w nim zawarta stanie się niepowtarzalną ikoną, wykonywaną przez setki artystów, słuchaną przez miliony ludzi. Rodgers nie spodziewał się, że skomponowana przez niego melodia w duecie ze słowami Hammersteina stanie się wręcz kultowa. Mowa o „You’ll never walk alone”.
Piosenka pojawiła się w drugim akcie, gdzie Nettie Fowler, kuzynka głównej bohaterki, Julie Jordan, próbuje pocieszyć ją po stracie męża, Billy’ego Bigelowa, który popełnił samobójstwo po nieudanej próbie rabunku. „Kiedy kroczysz poprzez burzę, miej głowę wysoko i nie bój się burzy” – tymi słowami zaczyna Nettie. Reszta jest już historią.

DORÓWNAĆ „THE BEATLES”

W 1956 roku pojawiła się ekranizacja „Carousel” i to właśnie dzięki niej, założyciel liverpoolskiego zespołu Gerry and the Pacemakers, Gerry Marsden poznał „You’ll never walk alone”. W 1963 roku zespół nagrał swoją wersję utworu w słynnym studio Abbey Road w Londynie.

W latach 60-tych trybuny piłkarskich aren w Anglii były gąbką, która chłonęła największe muzyczne produkcje . Najpopularniejszą trybuną w Anglii było, mogące pomieścić 28 tysięcy kibiców, The Kop na Anfield, stadionie Liverpoolu.

To właśnie tam nowy hit zespołu Marsdena znalazł uznanie wśród kibiców drużyny
z Merseyside. Gdy piosenka zaczynała rozbrzmiewać w głośnikach na stadionie, oznaczało to zaproszenie kibiców to wspólnego jej śpiewania. Kibice „The Reds” zdecydowanie je przyjęli. Pieśń zaczęła być regularnie śpiewana przed domowymi meczami Liverpoolu. Pewnego razu piosenka nie została odtworzona przed meczem, lecz ludzie zgromadzeni na Anfield sami zaczęli ją śpiewać. Oznaczało to, że fani dokonali już wyboru w kontekście klubowego hymnu. Wkrótce „You’ll never walk alone” znalazło miejsce w herbie drużyny z Merseyside.

Pieśń bardzo szybko rozprzestrzeniła się po piłkarskiej mapie Europy. Stała się hymnem Celticu Glasgow, wiele klubów z Niemiec, Holandii, Belgii czy Włoch mocno związało się z „You’ll never walk alone, które często rozbrzmiewa na takich arenach jak Signal Iduna Park w Dortmundzie, Veltins Arena w Gelsenkirchen czy San Siro w Mediolanie. Przebój znalazł też uznanie także wśród polskich kibiców. Kibice Widzewa Łódź często wywieszają banery z tym słynnym hasłem.

W TRUDNYCH CHWILACH

„You’ll never walk alone” wielokrotnie jednoczyło wielu w trudnych momentach. 11 maja 1985 roku 56 kibiców Bradford City straciło życie wskutek pożaru stadionu Valley Parade podczas ligowego meczu z Lincoln City. Wkrótce powstała specjalna grupa charytatywna „The Crowd”, złożona ze sławnych osobistości, która wykonała słynne „YNWA”.

Jednakże piosenka była też związana z inną tragedią. Tragedią, która dotknęła Liverpool i jego kibiców, czyli śmierć 96 kibiców, którzy 15 kwietnia 1989 roku pojechali na stadion Hillsbrough w Sheffield, by obejrzeć półfinał Pucharu Anglii z udziałem ich ulubieńców i już nigdy nie wrócili do domu. Z powodu niedopatrzeń służb zabezpieczających organizację wydarzenia, zbyt dużo osób zostało w krótkim czasie wpuszczonych na trybuny, co spowodowało ogromny ścisk.
Była to największa tragedia w historii drużyny „The Reds” i jedna z największych angielskiego futbolu.
Gdy przychodzi czas rocznicy tego wydarzenia, fani Liverpoolu i Evertonu (lokalnego klubu rywala) zapominają o wzajemnej niechęci i wspólnie wspominają i modlą się za tych, którzy odeszli. Nieodzownym elementem obchodzenia rocznicy jest wspólne wykonanie „You’ll never walk alone”.

PIOSENKA O WIELU TWARZACH

„You’ll never walk alone” ma ogromy zasięg, czego dowodem są znane osobistości sceny muzycznej, wykonujące utwór w wielu różnych stylach, od jazzu, przez soul, po operę czy rock.

Frank Sinatra

Elvis Presley

Louis Armstrong

O ile Raya Charles’a można nazwać “królem soulu”, to królową może być tylko Aretha Franklin, która również stworzyła własną wersję „You’ll never walk alone”:

We współczesnym świecie nie znajdziemy równie popularnego hymnu piłkarskiego. „YNWA” jest znane na niemal każdym stadionie w Europie i na świecie, a także jest pożądane przez setki wielkich artystów na świecie.

„Gdy burza zmierza ku końcowi,
Pojawia się złote niebo,
I słodka, srebrna pieśń skowronka.”

Oby dla „You’ll never walk alone” już zawsze świeciło złote niebo.

gates

źr. www.liverpoolecho.co.uk

tekst: Jan Kosewski, filmy: YouTube